Atentáty, které změnily historii: Jeden se chystal i na Hitlera
Stává se, že jediný výstřel změní celý svět – atentáty patří k nejděsivějším okamžikům dějin. Některé dokonce spustily války. Pachatelé měli různé motivy. Někdy šlo o politiku, jindy o pomstu nebo prostě o fanatismus.

Sarajevský atentát 1914
Gavrilo Princip netušil, že svým činem rozpoutá válku, když vystřelil na vůz Franze Jozefa.
Ironie je v tom, že se Principovi podařilo vystřelit až napodruhé. První pokus selhal, ale auto s arcivévodou se omylem zastavilo přímo před ním. Jedna náhoda změnila osud milionů lidí. Válka trvala čtyři roky a zemřely v ní miliony nevinných.
Operace Valkýra 1944
Claus von Stauffenberg byl německý důstojník. Propašoval bombu na vojenskou poradu přímo k Hitlerovi. Plán byl jednoduchý – zabít diktátora a převzít moc. Spiklenci chtěli vyjednat mír se západními spojenci. Věděli, že válka je prohraná, tak chtěli zachránit, co se dá.
Bomba explodovala ve Vlčím doupěti, Hitlerově hlavním stanu. Zachránil ho ale masivní dubový stůl a otevřená okna. Hitler utrpěl jen lehká zranění. Stauffenberg myslel, že je mrtvý, a odletěl do Berlína spustit převrat.
Když se ukázalo, že Hitler žije, všechno se zhroutilo. Stauffenberg a stovky dalších spiklenců byli během několika hodin popraveni. Některé mučili, jiné pověsili. Kdyby se pokus povedl, válka mohla skončit o rok dříve a miliony lidí by zůstaly naživu.
Dallas 1963
John F. Kennedy projížděl Dallasem v otevřeném autě. Mával davům, usmíval se. Nikdo neví přesně, proč Kennedyho zabil. Možná chtěl být slavný, možná nenáviděl jeho politiku. Možná prostě zešílel.
Sám Oswald byl zabit ještě před soudem. Jack Ruby, majitel nočního klubu, ho zastřelil před kamerami. To spustilo lavinu konspiračních teorií, které trvají dodnes. Amerika ale ztratila víc než prezidenta. Ztratila optimismus šedesátých let. Kennedy sliboval cestu na Měsíc a konec rasových problémů. Jeho smrt ukončila éru naděje.
Memphis 1968
Martin Luther King měl sen. Snil o Americe, kde budou černoši a bílí žít v míru. Bojoval za občanská práva nenásilnou cestou. Inspiroval se Gandhím a věřil, že láska přemůže nenávist.
V dubnu 1968 přijel do Memphisu podpořit stávkující popeláře. James Earl Ray ho zastřelil z okna motelu. Ray byl rasista s kriminální minulostí, který Kinga dlouho sledoval. Možná dostal zaplaceno od někoho, kdo chtěl Kinga mrtvého.
Nastoupila éra Černých panterů a radikálnějších skupin. Kingův sen o míru se rozplynul v plamenech hořících měst.

Brighton 1984: Bomba pro Železnou lady
IRA si chtěla s Margaret Thatcherovou vyřídit účty, protože britská premiérka byla tvrdá na severoirské teroristy. V roce 1984 se ji rozhodli zabít během konzervativní konference v Brightonu.
Patrick Magee umístil bombu do hotelu Grand několik týdnů dopředu. Čekal, až dorazí Thatcherová a její vláda. Bomba explodovala v noci, zničila půl hotelu. Zabila pět lidí, ale Thatcherová přežila.
Výsledek byl úplně opačný, než IRA čekala. Thatcherová nejenže zpřísnila postoj vůči teroristům, ale také získala sympatie veřejnosti. Její výrok o tom, že bomba nezastaví konferenci, se stal legendárním. IRA chtěla britskou vládu oslabit, ale naopak ji posílila.
Dědictví násilí: Co nám atentáty ukázaly?
Atentáty málokdy dosáhnou svého cíle. Často způsobí přesný opak toho, co pachatelé chtěli. Princip chtěl osvobodit Bosnu a spustil světovou válku. Ray chtěl zastavit hnutí za občanská práva a jen ho radikalizoval. IRA chtěla oslabit Británii a posílila ji.
Historie ukazuje jednu věc jasně. Násilí nevyřeší politické problémy, naopak je často zhorší. Každý atentát ale také ukázal, jak křehká je stabilita společnosti.
Zdroje: Wikipedia, medium.cz, ČT24, JFK Library