Zaniklé obce českých hor: Život se zastavil nejen na Šumavě, ale i v Krušných horách

Přidat na Seznam.cz

Na území České republiky je v současnosti celá řada zaniklých osad, měst a obcí. K jejich zániku často docházelo v důsledku válek nebo epidemií či nucených vystěhování. Zatímco některá místa byla pohlcena přírodou, existují i taková, kde se na ně vzpomíná dodnes.

Zaniklé obce pod Bukovou horou

Buková hora se nachází v Českém středohoří a v jejím okolí bylo několik obcí a osad. Všechny z nich však postupně zanikly v důsledku odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce. Nejednalo se však o jediný důvod. Místo sužovaly také nepříznivé přírodní podmínky, kolektivizace a scelování půdy a některé oblasti byly využity jako vojenské zóny a ochranná pásma. O které obce a osady šlo?

Slunečná

I když název dnes zaniklé obce v někom může evokovat oblíbený seriál, který před pár lety vysílala TV Prima, dnes jsou na místě vísky jen základy a zbytky sadů. Pozůstatky Slunečné najdete na severním úbočí Bukové hory. V současné době patří oblast k oblíbeným turistickým místům, kterou si pro její krásné výhledy a atmosféru oblíbili zejména fotografové.

Příbram

Osada Příbram neboli Pibrans ležela v hlubším údolí v okolí Bukové hory. I toto místo se však postupně vylidnilo. Dnes na místě stojí pouze několik kamenných základů a zarostlé cesty.

Mnichov

Münchhof, česky Mnichov, se nacházel blíže Velkému Chvojnu na východě Bukové hory. I tato víska byla po odsunu Němců opuštěna. Na jejím místě dnes rovněž stojí pouhé zbytky staveb zasažené časem.

Adolfov

Adolfov v minulosti byla významná horská osada, kde byl také kostel a škola. Toto místo bylo oblíbené už za Rakouska-Uherska. V současné době mohou turisté navštívit některou z rekreačních chalup nebo lyžařský areál, který čelí zubu času.

Jelení

Zaniklá obec Jelení, německy Hirschenstand, se nachází na západním okraji Krušných hor poblíž německých hranic. V oblast s jedinečnou a tajuplnou atmosférou se nacházejí také známé Rolavské slatě, které patří k největším rašeliništím v České republice. Jelení bylo v minulosti hornicko-dřevařské sídlo, ale později se stalo rekreační osadou. Stejně jako mnoho dalších vísek, i Jelení zaniklo po roce 1945 v důsledku odsunu německého obyvatelstva. Stejně jako velká část dnes již zaniklých horských obcí, i Jelení bylo armádou v 50. letech srovnáno se zemí. Pokud se sem rozhodnete zavítat, na místě vás přivítá kaplička Panny Marie nebo základy domů. Turisté mohou prozkoumat okolí také po naučné stezce Jelení, která je v zimě vhodná i pro běžky.

Hraničky

Zaniklá osada Hraničky se nacházela u hranic Pruska a Německa. Některé zdroje uvádějí, že Hraničky byly založena kolem roku 1785 a osídleny převážně německými dřevorubci. Svého času patřily Hraničky k nejvýše položeným osadám v celém regionu. Bohužel drsné klima nedovolovalo pěstovat obilí, a tak místní obyvatelé nacházeli obživu v biskupských lesích nebo domácím přadláctví. Poklidný život obyvatel narušila nejprve první světová válka a poté druhá. Hraničky patřily sice k vyhledávaným turistickým lokalitám, ale po roce 1945 přišel poválečný odsun německých obyvatel a v osadě zůstalo jen málo rodin. Zánik Hraniček byl dovršen drancováním zdejších zlatokopů. Likvidaci dokončila v letech 1959-1960 armáda, která zničila místní kostelík. Dnes na místě stojí pouze domek rodiny Schlegelovy, kamenné zídky, dřevěný kříž s informační tabulí a zrestaurovaný misijní kříž.

Bučina

Bučina, německy Buchwald, je nejvýše položená obec na Šumavě ležící poblíž Kvildy u hranic s Německem. Víska byla založena už v 18. století jako horské sídlo dřevařů, uhlířů a sklářů. V minulosti se zde nacházelo zhruba 40 domů, škola, hostinec, kostel sv. Michaela a celnice. Ve své době byla Bučina významným přechodem přes hranici do Bavorska. Po konci 2.světové války došlo k odsunu německého obyvatelstva a obec se v 50. letech ocitla v hraničním pásmu čili zakázaném území. Armáda zbořila všechny budovy včetně kostela. Místem také vedla železná opona. V současné době se zde nachází hotel Alpská vyhlídka, Informační centrum NP Šumava, replika železné opony, křížová cesta a památník obětem totality.

Zdroj: zdeneksmida.cz, zanikleobce.cz, odkladskychhranic.wordpess.com, Youtube