Prezident Pavel směřuje do New Yorku na jednání Valného shromáždění OSN

Přidat na Seznam.cz

Prezident Petr Pavel se vydal do New Yorku na 78. zasedání Valného shromáždění OSN, kde plánuje hovořit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Očekává se, že toto téma bude jedním z hlavních bodů jednání, ačkoli některé země pohlížejí na konflikt z jiné perspektivy.

Pavel novinářům před odletem zdůraznil, že bude usilovat o podporu českého nestálého členství v Radě bezpečnosti OSN. Prezident se domnívá, že účast na jednání Valného shromáždění je šancí pro Českou republiku ukázat, že zastává racionální a konstruktivní postoje v mezinárodních otázkách.

Dle Deníku N by hlavním tématem jednání měl být konflikt na Ukrajině, zejména s ohledem na účast ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Prezident Pavel zdůraznil, že Česká republika odsuzuje ruskou agresi a bude se snažit podpořit Ukrajinu v jejím úsilí dosáhnout míru a zachovat mezinárodní právo.

České noviny uvádí, že prezident očekává konfrontační okamžiky, protože mnoho zemí nahlíží na ruskou invazi jiným způsobem. Zatímco některé země zastávají názor, že Rusko pouze uplatnilo svoji sílu, prezident Pavel bude apelovat na pravidla a podporu rozumného řešení mezinárodních konfliktů.

Ministr zahraničí Jan Lipavský, který prezidenta doprovází, uvedl, že úsilí České republiky o nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN se odráží ve všech dvoustranných vztazích. Prezident Pavel bude mít během svého pobytu v New Yorku několik dvoustranných jednání s významnými osobnostmi, včetně jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a lichtenštejnského dědičného prince Hanse Adama II.

Také se setká se zástupci americké židovské komunity a generálem Johnem Allenem. Prezident věnuje pozornost i klimatickým změnám a plánuje vystoupit jménem skupiny 45 zemí, které se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů.

Zdroje: České noviny, Deník N