Noční probouzení ve stejnou hodinu není náhoda. Tohle vám tím tělo říká
Možná jste už párkrát zaznamenali, že se v noci probudíte víceméně ve stejný čas. I když by se to mohlo zdát jako náhoda, ve skutečnosti to má svůj význam. Příčinou může být narušení zdraví některého z vnitřních orgánů, což má za následek, že nemůžete spát.
Podle tradiční čínské medicíny má každý orgán v těle svůj čas aktivity, který ovlivňuje naše zdraví. Znalost toho, jak fungují naše orgánové hodiny v noci, může vysvětlit časné ranní buzení i problémy se spánkem. Pokud se totiž budíte vždy ve stejný čas uprostřed noci, může to značit, že v daném orgánu panuje určitá nerovnováha.
Naše tělo funguje dle dvouhodinových cyklů
Podle tradiční čínské medicíny je každý den rozdělen na 12 dvouhodinových časových úseků. Každý z nich je spojen s určitým orgánem. V tomto období je tento orgán nejaktivnější. Lidské tělo má své biologické hodiny, které ovlivňují vše – od spánku po sportovní výkon.
Poznáním orgánových hodin můžete cíleně podporovat dané orgány v čase jejich aktivity. V příslušném časovém úseku se můžete zaměřit na vhodnou stravu, cvičení nebo třeba odpočinek.
Problémy s usínáním mezi 21. a 23. hodinou
Mezi 21. a 23. hodinou se budí jen málokdo, protože většina lidí v této době teprve uléhá do postele. Proto v této době můžete mít problém usnout. Na vině může být problém s termoregulací vašeho těla. Máte studené ruce a nohy a ani ve vyhřáté posteli nemůžete zabrat. Pokud prsty na rukou a nohou nejsou dostatečně prokrveny, nedokážeme se uvolnit, zklidnit a usnout.

Mezi 23. a 1. hodinou může být ve stresu žlučník
Pokud zaznamenáváte pravidelné buzení mezi 23. a 1. hodinou, může být na vině žlučník. V tomto čase orgán využívá proudící energii k tomu, aby regeneroval a připravil žlučové šťávy pro zažívání na následující den.
K podráždění žlučníku může docházet třeba z důvodu, že jste toho snědli hodně nebo si dopřáli něco velmi tučného. Místo toho, aby se v této době zotavoval, je podrážděný a může vás probudit. Někdy se mohou dostavit i bolesti, v tomto čase jsou ostatně žlučníkové koliky nejčastější.
Mezi 1. a 3. hodinou ranní mohou trpět játra
Játra jsou nejvýkonnější mezi 1. a 3. hodinou ranní. V tomto období totiž mají čas odbourávat zbytky po látkové výměně, očisťovat sebe a organismus. Nemusí se zabývat filtrováním cenných látek z krve.
Nicméně pokud si večer dopřejete několik skleniček vína, uděláte játrům čáru přes rozpočet. Místo toho, aby se orgán mohl soustředit na vnitřní úklid, musí se nejprve vypořádat s alkoholem. Na vlastní očistu jim již nezbývá dostatek času a energie. Čas od času to takový problém není, nicméně při dlouhodobém zatěžování mohou játra ztučnit.

Mezi 3. a 5. hodinou ranní intenzivně pracují naše plíce
Zatímco spíte, i plíce se pouští do svého vnitřního úklidu. V období mezi 3. a 5. hodinou ranní pracují nejintenzivněji. Očišťují se od odpadních látek a zajišťují přísun kyslíku.
Zvýšená aktivita plic však s sebou může nést i vedlejší účinky. V období zvýšeného množství pylů plíce pracují intenzivněji a agresivněji. Následkem toho vás v tomto čase může probudit kašel nebo dokonce astmatický záchvat. V této době se často budí kuřáci, astmatici a lidé s plicními onemocněními. Správnou funkci plic můžete podpořit čerstvým vzduchem a nejrůznějšími dechovými cvičeními.
Mezi 5. a 7. hodinou ranní se o slovo přihlásí tračník
V závěru spánku se do popředí dostává funkce tlustého střeva (tračníku). V čase mezi 5. a 7. hodinou ranní provádí eliminaci odpadních a toxických látek z těla. Jeho správnou funkci můžete podpořit dostatečnou hydratací a podporou ranního pohybu střev. Ráno se vyhněte těžkým a mastným jídlům, která mohou zpomalit trávení.
Zdroje: purerituals.cz, idnes.cz