Národní park Podyjí: Láká nejen na krásnou přírodu, ale i na známé hrady a zámky
Národní park Podyjí vede podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje. Park je ztělesněním zachovalého říčního údolí a překrásné zalesněné krajiny na jihozápadní Moravě. Dnes se tato půvabná lokace vyznačuje pestrými skalními útvary, fotogenickými scenériemi a bohatou faunou a florou. Ne nadarmo místem prochází mnoho turistických stezek, které také doprovází řada pamětihodností.
Oblast Podyjí byla osídlena již v pravěku
Národní park Podyjí se rozkládá na zhruba 63 km² a za národní park byl oficiálně vyhlášen v roce 1991. O zvláštní ochraně území Podyjí se však uvažovalo již ve 40. letech 20. století. Po roce 1948 se stala součástí pohraničního pásma a v 70. letech vznikla chráněná krajinná oblast Podyjí, která byla v roce 1991 přejmenována na Národní park Podyjí.
Jak dokazují archeologické nálezy, oblast byla osídlena už v pravěku. Jedinečnost a potenciál této lokace si lidé uvědomovali i poté, protože se zde nacházela také hustá síť vinic, polí, ale i pastvin. Díky tomu, že je tato destinace poměrně odlehlá, jsou zde zachované lesy a přírodní biotopy. O zachování přírodní rozmanitosti se postarala především řeka Dyje, která zde vytváří hluboké kaňonovité údolí.
Dnes park navazuje na rakouský park Nationalpark Thayatal, který zde vznikl teprve v roce 2000.
Národní park se pyšní jedinečnou faunou a florou
V současné době se v parku nachází několik druhů chráněných rostlin a zvířat. Za zástupců flory jmenujme například kýchavici černou, brambořík nachový nebo endemický druh jeřáb muk hardeggský. Mezi ohrožené zvířecí druhy patří například čáp černý, ledňáček říční, užovka stromová, rosnička zelená, rys ostrovid nebo modrásek hořcový.

Stezkou napříč parkem
Naučná stezka Čížov – Hardeggská vyhlídka
Naučná stezka vedoucí z Čížova k Hardeggské vyhlídce měří 7 km a patří ke středně náročným stezkám. Kromě toho, že vede přes nejzachovalejší přírodní části parku, v Čížově se také nachází muzeum železné opony, kde si návštěvníci mohou prohlédnout původní hraniční zátarasy.
Naučná stezka Znojmo – Sealsfieldův kámen
Tato středně náročná trasa je dlouhá zhruba 10-14 km a začíná ve Znojmě. Stezka dále vede přes vinice a lesy k Sealsfieldově kameni a oblíbené vyhlídce Králův stolec.
Naučná stezka Naše dřeviny
Naučná stezka Naše dřeviny měří zhruba 3 km a jedná se o trasu s lehkou obtížností. Turisté na této trase mohou obdivovat unikátní stepní lokality či vzácné druhy hmyzu a rostlin. Více o pestré fauně a floře se mohou návštěvníci dozvědět na některé z 43 zastávek, na kterých se nacházejí informační tabule.
Do parku za přírodou a pamětihodnostmi
Sealsfieldův kámen
Sealsfieldův kámen je jedinečný skalní útvar, který se nachází v lesích nad Trauznickým údolím. U monumentální skalní stěny v minulosti rád sedával spisovatel Charles Sealsfield, podle kterého je dnes místo pojmenováno. Pokud se rozhodnete vydat k místu, kde celosvětově uznávaný spisovatel rád meditoval, na místě můžete také obdivovat Mločí potok nebo strmou Býčí skálu. K místu vede zeleně značená trasa.
Rezervace divokých koní
V Národním parku Podyjí se nachází také rezervace divokých koní, které v Podyjí pomáhají s údržbou pastvin. Koně můžete spatřit na Havranickém vřesovišti, Pastviskách u Havraníků nebo na Mašovické střelnici. Díky tomu, že koně spásají také ty nejhorší porosty, uvolňují prostor pro růst cenných druhů květin lákající motýly, a tak se stali nedílnou součástí celého ekosystému Podyjí.
Nový Hrádek v Podyjí
Západně od Znojma se nachází zřícenina Státního hradu Nový Hrádek. Stavba byla na místě vystavěna zhruba ve 14. století. Dochovala se nižší parkánová hradba a unikátní vnitřní hradba. V 16. století hrad vystřídal nespočet majitelů a během třicetileté války jej částečně zbořilo švédské vojsko vedené generálem Torstensonem. Ve 20. letech 20. století byla zřícenina zkonfiskována a následně pronajata Klubu českých turistů. Organizace hradní pozůstatky zpřístupnila veřejnosti a zřídila v ní hostinec pro turisty.
Zdroj: kudyznudy.cz, znojmoregion.cz, Youtube