Mozkolam: Kdo ukradl její počítač? Jen lidé s nadprůměrným IQ odpoví správně
Otestujte si své pozorovací schopnosti a vžijte se na chvíli do role detektiva. V tomto kvízu je vaším úkolem správně rozpoznat, kdo ženě ukradl počítač. Ale aby to nebylo tak jednoduché, běží vám čas. Na nalezení správného řešení máte pouhých 5 vteřin.
Hlavolamy nejsou jen logické hádanky, ale také mentální cvičení, při kterých musíte zapojit své kognitivní funkce. Je třeba zapojit logické uvažování, kritické myšlení a schopnost rychlého rozhodování. Řešení složitých vizuálních hádanek aktivuje mozkovou kůru, která zodpovídá za řešení problémů, uvažování a kognitivní flexibilitu.
Jaké IQ se považuje za nadprůměrné?
Za průměrnou inteligenci se považuje IQ v rozmezí 91 až 100. Jedinci s těmito hodnotami složí bez potíží maturitní zkoušku a nacházejí uplatnění ve středním managementu. Taková inteligence je v naší populaci zastoupena zhruba z 25 %.
Naměřené hodnoty IQ mezi 101 a 110 jsou považovány za vysoký průměr. Tito jedinci mohou s obtížemi vystudovat vysokou školu, ale pokud jsou důslední a pracovití, mohou dosáhnout úspěchu ve své profesi.
Jedinci s nadprůměrnou inteligencí dosahují IQ mezi 111 a 120. Těmto lidem zpravidla vysoká škola nedělá problémy a vystudují ji bez potíží. V populaci lze najít zhruba 12 % lidí s takovým IQ.

Jak rozpoznat nadání u dítěte
Nadání u dítěte se tak trochu paradoxně neprojevuje tím, že se jedná o poslušné dítě, které nosí samé jedničky a paní učitelky jej chválí už od školky. I když to není vyloučené, mimořádně intelektově nadané dítě se mnohdy projevuje jinak. Zbystřit je na místě v případě, že vyspělost vaší ratolesti není ve všech oblastech stejná.
Mimořádně rozumově nadané děti bývají také přecitlivělé k určitým vjemům a emocím (například vůním či dotekům). Také mohou reagovat podrážděně a agresivně v situacích, kde byste to nečekali.
Následující kvíz si můžete vyzkoušet sami nebo ho sdílet s celou rodinou. Třeba tak odhalíte někoho, kdo má skutečně nadprůměrné IQ.
Kdo této ženě ukradl počítač?
Tento hlavolam se na první pohled může zdát jednoduchý, nicméně může vás pěkně potrápit. Na obrázku vidíme ženu sedící u počítače. Tato situace je zachycena ve dvě hodiny odpoledne. O tři minuty později na druhém obrázku počítač zmizel.
Na obrázku jsou hned dva možní pachatelé. Vaším úkolem je dle vyobrazené situace správně určit, kdo je za krádež notebooku odpovědný a proč. Nestačí si pouze tipnout. Své řešení musíte dokázat také logicky obhájit. Navíc vám běží časový limit 5 vteřin.
Pokud se vám v uvedeném časovém limitu podařilo správně identifikovat zloděje, gratulujeme. Pravděpodobně patříte mezi lidi s vynikajícími pozorovacími schopnostmi a nadprůměrným IQ. Pokud tápete, zkuste se na celou situaci podívat ještě jednou. Nebo přejděte na konec tohoto článku, kde vám prozradíme správné řešení.

Správné řešení: zaměřte se na detaily
Rozdíl v těchto obrázcích činí pouze 3 minuty. Za tuto dobu přitom žena přišla o svůj notebook a vypadá zděšeně. Otázkou ale zůstává, kdo z přihlížejících osob za tuto krádež nese odpovědnost.
Muž vlevo působí podezřele už na první pohled. Je patrné, že se na sedící ženu nenápadně dívá a možná právě pozoruje, co by mohl ukrást. Žena na pravé straně se zdá být méně podezřelá, pouze sleduje druhou ženu.
Na druhém obrázku je ale již situace jiná. Muž zde najednou úzkostlivě drží svůj batoh a dívá se pryč. Žena s blond vlasy má ruce za hlavou, působí uvolněně a prozpěvuje si.
Vaším úkolem je určit, kdo z těchto dvou osob je za krádež notebooku odpovědný. Abyste na správné řešení přišli, musíte si oba obrázky detailně prohlédnout.
Za krádež je odpovědná žena napravo. Právě u ní můžeme na druhém obrázku vidět, že se tvar notebooku rýsuje v přední kapse její objemné mikiny. Pravděpodobně se tedy jedná o místo, kam si tuto elektroniku schovala.
Zdroje: jagranjosh.com, sancedetem.cz, iq-tester.cz