Tisíce kilometrů od frontové linie se Rusové a Ukrajinci přátelí

Přidat na Seznam.cz

Bali, Indonésie – Tisíce Rusů a Ukrajinců uprchly ze své vlasti na ostrov Bali a učí se zde vzájemnému soužití. Mezi oběma stranami vznikla přátelství. Na mnohé však stále doléhá tíha války, která se vede tak daleko.

V kavárně vzdálené více než 10 000 kilometrů od frontové linie se vedle ruského dezertu ze sušenek, kondenzovaného mléka a másla, prodává kyjevský dort. Od začátku války na Ukrajině se Parq Ubud – částečně co-workingový prostor, částečně bytový komplex, částečně kavárna, stal útočištěm Rusů i Ukrajinců na indonéském ostrově Bali, píše deník The New York Times.

Promiňte, jsme z Moskvy

„Určitě cítíte stud, protože jste tomu nezabránili, protože jste neudělali dost,“ řekla Ruska Ptushkinová, která podle svých slov první den invaze protestovala v ulicích Moskvy. „Myslím, že je to pořád divné pro všechny, pro Ukrajince i pro Rusy.“

Vypráví o trapném rozhovoru s Ukrajinkou, která pracovala v kanceláři vedle ní. Ta žena se zastavila a zeptala se paní Ptushkinové a jejích kolegů, zda jsou Ukrajinci. „Promiňte, my jsme z Moskvy,“ odpověděla Ptushkinová. Nyní jsou z nich přátelé. Několik ruských mužů ve věku kolem 30 let uvedlo, že jsou na Bali, aby unikli odvodu. Všichni byli proti válce, ale zároveň byli opatrní v diskusi o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, informuje dále The New York Times o vztazích mezi Rusy a Ukrajinci daleko od jejich domova.

Ještě před válkou bylo Bali cílem mnoha Rusů a Ukrajinců. Ostrov se propagoval jako pracovní místo pro takzvané digitální nomády a sliboval dlouhodobá víza vysoce vzdělaným a technicky zdatným lidem.

Podle indonéských imigračních údajů přijelo na Bali do září více než 14 500 Rusů a více než 3 000 Ukrajinců. Sandiaga Uno, indonéský ministr cestovního ruchu uvedl, že jeho vláda pomůže obnovit turistická víza těm, které zastihla válka.

Mnoho Rusů a Ukrajinců říká, že Bali je pro ně pravděpodobně zastávkou, než se rozhodnou, kam půjdou dál. Podle Una, ministra cestovního ruchu, Rusové nyní zůstávají v průměru více než 90 dní, zatímco dříve to byl jeden až dva týdny.

Ptushkinová, designérka z Moskvy, říká, že doufá, že se nakonec vrátí do Evropy a bude studovat umění. Dodává, že většina jejích přátel je nyní v Litvě, Lotyšsku, Izraeli, Gruzii a Francii.

Zdroj: The New York Times, Balidiscovery