Rusové spoléhají na papírové mapy. Tyto dva ruské vojáky to málem stálo život

Přidat na Seznam.cz

Na internetu se objevily záběry, na kterých jsou údajně vidět ruští vojáci z elitní ruské jednotky. Podle ukrajinského webu Defence Blog je na nich vidět, jak ztracení vojáci opouštějí bojové vozidlo BMD-4M a kontrolují si cestu na staré papírové mapě. Vojáků si všimli Ukrajinci. Neunikli kontaktu s palbou.

Na záběrech je vidět bojové vozidlo pěchoty BMD-4M, které patří Rusům. Jeho posádka se s největší pravděpodobností ztratila poblíž města Hirśke v Luhanské oblasti. Jedná se o relativně mladý a poměrně moderní stroj, který se začal sériově vyrábět v roce 2018. Je proto překvapivé, že ruští vojáci nevyužili vestavěný modul satelitní navigace, který snímá bojiště a polohu vozidla, a digitální komunikační systémy. Místo toho se spoléhali na papírovou mapu, jak je vidět na videu níže.

Ukrajinci se zmocnili již několika starých ruských map. Například mapa, kterou Rusové opustili v Černihivské oblasti, měla souřadnicový systém vytvořený v roce 1942. Vyšetřovatelé Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) mezitím zaznamenali, že někteří ruští velitelé, kteří v únoru vtrhli na Ukrajinu, se řídili topografickými mapami z roku 1969.

Je to pravděpodobně další důkaz, že Putinovi bojovníci nejsou tak dobře vycvičeni a vybaveni, jak naznačuje Kreml a jeho propaganda. Ruský tank BMD-4M viditelný na záběrech byl cílem útoku Ukrajinců, kteří na něj zaútočili pomocí výzbroje bojových vozidel pěchoty BMP-2. Tato situace se nestala poprvé, již loni se Rusové nechali vystavit podobné situaci právě kvůli použití papírových map, jak napsal server NY Post.

Zdroj: Defence Blog, NY Post