Skončí válka na Ukrajině ještě během zimy? Určité indicie tomu nasvědčují

Přidat na Seznam.cz

Zima měla být pro Putina obdobím v průběhu kterého Rusové chtěli přeskupit síly na frontě a znova zahájit ofensivu. Situace se však vyvíjí jinak. Americký prezident Biden chce jednat s Moskvou o míru. Není vyloučeno, že konec této války je blíž, než si myslíme.

Na západě je ochota k zahájení mírových rozhovorů

Již dlouho se tvrdí, že zima bude klíčovým obdobím války na Ukrajině. Ještě to však nezačalo nadobro a už je tady průlom. Ani ne tak na frontě, jako spíš v diplomacii. Prozatím pouze na straně západu, který dal prostřednictvím amerického prezidenta Joe Bidena a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jasný signál, že je připravený zahájit mírová jednání s Ruskem. Americký prezident to vyjádřil během tiskové konference se svým francouzským protějškem. Macron to zase zdůraznil v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1 při své návštěvě Spojených států, jak píše americký deník ABCNews.

Průlomové prohlášení amerického prezidenta

Biden na tiskové konferenci prohlásil, že pokud chce Putin ukončit válku, tak on je připraven sednout si s ním k jednacímu stolu. Putin na to prozatím nijak nereagoval. Pokud by tak učinil, tak Biden dle vlastních slov je ochoten po dohodě se spojenci s NATO, zahájit takováto jednání. Macron ve zmíněném rozhovoru pro TF1 se také nedržel zpátky. Řekl, že „je nutné poskytnout Rusku bezpečnostní záruky“ pokud Putin zasedne k jednacímu stolu. Zatím ještě není jisté jak se to projeví na vývoji války, ale dá se předpokládat, že tato ochota západu k diplomatickým jednáním, přiměje Rusy i Ukrajince udělat vše pro to, aby pro sebe na bojišti získali co mohou v jak nejkratším čase, píše deník Washington Post.

Amerika mění dosavadní politiku vůči Rusku

Zatímco v případě Macrona prohlášení o vstřícnosti vůči jednání s Putinem není překvapivé, protože během téměř 10 měsíců války už podobné proslovy řekl vícekrát, Bidenova slova ukazují na změnu dosavadního postoje. Zvláště pokud se podíváme na jeho dřívější vyjádření ohledně tohoto konfliktu. Až do června když hovořil o Putinovi a sděloval, že „tento muž nemůže zůstat u moci“. Později své vyjádření zmírnil, ale zdůraznil, že bude vždy plně podporovat Ukrajinu. Opakovaně také řekl, že Rusko musí zaplatit obrovskou cenu za tuto invazi – a to nejen teď, ale i v budoucnu.

Jak se k tomu postaví generálové obou stran a vojáci na frontě?

Taková veřejná vyjádření prezidenta přední světové velmoci, jsou jak pro Putina, tak i pro Zelenského jasným signálem, že je potřeba co nejdříve změnit frontovou linii ve svůj prospěch. Pro Ukrajinu je to také signál západních velmocí, zejména USA, Francie a Německa, že v těchto zemích roste únava z války a dosavadní podpora bránící se Ukrajiny by mohla začít postupně ochabovat. Což se ostatně při dlouhotrvajícím vojenském konfliktu dá očekávat tak jako tak. Zatím se to však příliš neprojevuje. Analytici odhadují, že Volodymyr Zelenskyj bude chtít využít tohoto pro Ukrajinu nepříznivého diplomatického vývoje k tomu, aby požadoval od svých západních spojenců ještě větší vojenskou a finanční pomoc, aby se současná převaha Ukrajiny na frontě ještě zvýšila a to předtím než se případné mírové rozhovory s Putinem stanou skutečností.

Zdroje: Redakce, ABCNews, Washington Post