Petr Pavel toho pro Českou republiku udělal hodně, říká nestor žurnalistické scény
Alexandr Mitrofanov je komentátor a publicista, který se podle svých slov Twitteru vyjádřil poprvé a naposledy k prezidentské volbě. Netají se tím, že chce volit generála Pavla. A svůj názor i důvody přednesl ve studiu serveru Novinky.cz. Do předvolební debaty Novinky pozvaly všechny potvrzené prezidentské kandidáty. Výjimkou nebyl ani generál ve výslužbě Petr Pavel, který nakonec nepřišel z časových důvodů. Promluvit o něm proto přišli lidé, kteří jej buď osobně znají, nebo zkoumali jeho minulost. Významným tématem volby je Pavlova minulost, která stále budí otazníky. A v rozhovoru to nebylo výjimkou.
Vojenská minulost generála Pavla se může Česku hodit
„Za Českou republiku byl Petr Pavel jedním z nejvlivnějších mužů v Evropě a nejen v Evropě,“ odkazuje novinář na fakt, že měl generál vedoucí funkci v NATO. Podílel se na řadě důležitých rozhodnutí a „rozhodně tedy nepatří mezi začátečníky, takže pro Českou republiku už toho udělal hodně.“ Argument, že jeho funkce byla jen nošení papírů označuje „za kecy.“ Nicméně se v debatě ujišťuje, že může používat drsnější výrazy.
Generál Pavel byl předsedou vojenského výboru NATO a je u toho, když se tvoří rozhodnutí o vojenské politice. Což v současné, velmi napjaté situaci kvůli válce na Ukrajině, může být zkušenost, která se víc než hodí. „Kdyby se nedej bože NATO rozhodlo aktivovat proslulý pátý článek, tak tam u toho bude sedět ten člověk a bude mít jedno z rozhodujících mínění,“ uvádí Mitrofanov.
Prezidenta chápe jako státního úředníka na velmi vysoké pozici, který má plnit to, co je v ústavě. A z toho je nejdůležitější „že zastupuje stát navenek, sjednává a podepisuje mezinárodní smlouvy a druhak, že je vrchním velitelem ozbrojených sil.“ Mitrofanov poukazuje na to, že válka bude ještě trvat nejméně celé funkční období další hlavy našeho státu a tudíž je dobré mít tam někoho, „kdo ví, o co jde.“
Že byl generál komunista? No a co, já jsem byl pionýr, ohrazuje se novinář
Komunistická minulost Petra Pavla byla už médii probrána ze všech stran a publicista to považuje za přirozené, že protivníci „vykopali různé lidi z minulosti“. Naráží tak na kauzu, kdy proti generálovi mluvil jeho spolužák a nařkl ho, že adept na Hrad o sobě neříká úplnou pravdu a hájil zájmy komunistického režimu. Mitrofanov to však považuje za vykonstruovanou kauzu. A dále dodává, že se nepovažuje za jeho příznivce, ale „má nějakou nabídku a z té vybírá čistě pragmaticky v rámci menšího zla.“
Moderátor se na to konto ptá, jestli mu tedy nevadí Pavlova předlistopadová historie (členství v komunistické straně), školení na rozvědčíka nebo že přísahal věrnost Varšavské smlouvě? „No a co, já jsem byl také pionýr,“ ohradil se Mitrofanov a argumentuje, že Petr Pavel přeci nikoho nezabil, nikomu neublížil a nebyl jediným členem komunistické strany.
Petr Pavel nic nezamlčel
Historik, Petr Tomek z Ústavu pro studium totalitních režimů potvrzuje, že vše, co na sebe Petr Pavel řekl odpovídá záznamům v archivech a nic nebylo zamlčeno. „Vážím si toho, že se generál Pavel staví ke své minulosti otevřeně,“ prohlašuje Tomek ve studiu Novinek. Petr Pavel chtěl být vojenským diplomatem, ale musel vědět, že tím pádem by byl i zpravodajcem. Zpravodajská studia už však nestihl dokončit. „Přijde mi nepatřičné, jak se pitvá jedna epizoda, když to srovnáme s jedním jiným kandidátem, který spolupracoval s STB a soud to potvrdil,“ uzavírá svůj názor historik.
K tématu se vyjadřuje i další prezidentský kandidát Jaroslav Bašta, který působil i v Bezpečnostní informační službě (BIS). „Pokud je mi známo, Petr Pavel nebyl důvěrníkem vojenské kontrarozvědky,“ říká a vzápětí dodává, že to bylo bylo nejen díky tomu, že nebyl vyslán ven. „Kdyby se tak stalo, tak už ho mám před komisí.“
Zdroj: Redakce, studio Novinky