Média Putinovi naletěla. Na návštěvě u něj nebyly žádné truchlící matky, ale nastrčené prominentky

Přidat na Seznam.cz

Čaj, sušenky, pokorný Putin, který pozval na návštěvu matky ruských padlých vojáků. Dobrota a empatie sama, až by člověk slzu dojetím setřel. Nejen ruská média, ale některá zahraniční média včetně českých informaci přejala. Zádrhel je v tom, že to bylo Kremlem vymyšlené divadlo.

Mezi česká média, která informují o „skleslém a pokorném Putinovi“, jenž se zajímá o osudy rodin padlých vojáků, patřily například Novinky a našli bychom i zahraniční zdroje jako irský Independent. Ruskému prezidentu se podařil majstrštyk, kterému někteří na chvíli uvěřili. Putin je známý tím, že se obecně s lidmi nestýká a nemá společnost rád. A ani nepotřebujeme vyjádření psychologa, abychom ho označili za psychopata bez soucitu. Povraždit tisíce, možná statisíce lidí, vlastních i cizích není nic, co by běžný, duševně zdravý občan dělal.

Putin smývá vinu

V jakém popudu si tedy pozval „truchlící matky padlých vojáků“ a naservíroval to médiím na zlatém podnose? „Setkáním Putin smývá jakoukoliv vinu, zároveň si tím buduje kult osobnosti,“ říká odborník na Rusko Pavel Havlíček pro iRozhlas. Setkání s pečlivě vybranými ženami tak mělo být gestem, které umlčí kritiky a vezme vítr z plachet i možné konkurenci. „Je to klasický příklad, který má vytvořit zdání určitého zájmu, politické pozornosti. Má to snížit relevanci jakýchkoliv argumentů, které tvrdí, že to (osudy ruských vojáků – pozn. red.) Putina nezajímá. Tím setkáním Putin smývá jakoukoliv vinu, využívá při tom svého rétoricky velmi silného postavení. Zároveň si tím systematicky buduje kult osobnosti. On je řešitelem těchto krizových situací. Takže tady je to poměrně vypovídající,“ uzavírá téma odborník analytik Havlíček.

Na celou frašku upozornil na Twitteru Andrej Poleščuk. Většina z přítomných „matek“ je ve skutečnosti spojená s některými z provládních organizací.

A kdo se tedy setkání s ruským prezidentem zúčastnil? Většinu žen se podařilo odhalit jako představitelky významných postů v ruské státní správě, aktivistických provládních organizacích anebo jako ženy obecně blízké Kremlu. Na některé z nich upozornil například deník The Guardian.

Naděžda, hvězdná figurka režimu

Jak píše iRozhlas, asi nejčastěji zmiňovanou z žen zachycených na fotografii je Naděžda Uzunovová. Oblečená je v černých šatech s bílým límcem. Jde o aktivistku nevládní organizace ultravlasteneckých veteránů s názvem Bojové bratrstvo, které vede bývalý generál a guvernér Moskevské oblasti Boris Gromov.

Dříve působila v jihosibiřské Chakaské republice, která je součástí Ruské federace. Má přímé vazby na tamní přední politiky. A na záběrech s ruským prezidentem Putinem se neobjevila prvně.

Že jde ve skutečnosti o prominentku režimu, napovídá i skutečnost, že se neobjevila na jednom záběru s Putinem poprvé. Hledáčky fotoaparátů je například zachytily na pódiu při oslavách anexe ukrajinských příhraničních regionů na Rudém náměstí v Moskvě. Uzunovová má dokonce na fotografii stejné šaty, které si vzala i na pozdější setkání s Putinem.

Skutečné matky padlých ruských vojáků režim ignoruje

Kritiku setkání způsobilo zejména mezi skutečnými rodinnými příslušníky padlých vojáků, na jejichž prosby o setkání Kreml vůbec nereagoval. Britská BBC například zveřejnila vyjádření zakladatelky Řady matek a manželek Olgy Cukanovové, která Kreml obvinila ze záměrné ignorace.

„Ministr obrany, Státní duma, prezident, komisař pro lidská práva, všechny jsme vyzvali, aby s námi promluvili. Nikdo neodpověděl. Místo toho jsme stále sledováni bezpečnostními službami. Budí to velké emoce, je to nepříjemné,“ zhodnotila Cukanovová.

Zdroj: iRozhlas, BBC, TheGuardian, Andrej Poleščuk, Forum24, redakce