Byl odsouzen gang, který obchodoval se šupinami afrických luskounů. Vypátrala ho neziskovka, která se vydávala za kupce
Po čtyřletém vyšetřování a soudním procesu v Nigérii byli odsouzeni vůdci celosvětového gangu obchodníků s divokou zvěří, píše BBC.
Minulý měsíc se přiznala skupina mužů k pašování šupin ohrožených afrických luskounů. Odhalit je pomohla malá nezisková organizace, která se vydávala za kupce.
Operace Hydra
V roce 2018 si Carmody, bývalý australský policista, který bojoval s drogovými gangy, všiml zabavení obrovského množství obchodovaných zvířat ukrytých v přepravních kontejnerech na cestě ze západní Afriky do Asie. Začal shromažďovat informace o asijských kupcích ve vyšetřování zvaném Operace Hydra. „Mojí vášní je chytat podvodníky,“ říká na tajné základně neziskové organizace v Nizozemsku.
Když v roce 2020 zasáhla pandemie covid-19, nabídla mu vzácnou a nečekanou příležitost. Velcí obchodníci s divokou zvěří obvykle zůstávají skryti, vysvětluje: „Můžete vidět jejich manželky, jak se chlubí svým bohatstvím, ale hlavní překupníci, které vyšetřujeme, nejsou na sociálních sítích.“ Covid ale zajistil, že bylo méně zásilek a překupníci se v zoufalství obrátili na Facebook, aby našli kupce. „Začali jsme používat několik tajných agentů, abychom s nimi mohli mluvit,“ říká Carmody.
Zvířata pro překupníky nic neznamenají
Jedním z nastrčených překupníků byla žena jménem Van, která se vydávala za kupce v obchodu, který je v mnoha částech světa nelegální – pašování luskounů, kteří se jedí v Africe, zatímco jejich šupiny se používají v tradiční medicíně v Asii. Pracovala v utajení a získala si rychle důvěru. V jednom videohovoru lze vidět, jak překupník vchází na dvůr areálu. Namíří fotoaparát telefonu na velkou hromadu asi tuctu pytlů. Jeden z nich je otevřen nahoře. Je plný šupin. Nabízí ho přes telefon Van. Na dvoře jsou další pytle, každý vycpaný tisíci šupin svlečených z těl luskounů.
Být ženou v tomto oboru není běžné, ale Van říká, že to byla výhoda, protože překupníci přestali být ostražití: „Nejsou tak podezřívaví, jako když se k nim přiblíží muž.“
V utajení musela skrývat své skutečné pocity, ale o dva roky později zůstává v šoku. „Pro tohle je třeba zabít sto tisíc luskounů. Byla jsem uvnitř tak smutná, protože zvířata opravdu miluji. Divoká zvěř je moje vášeň. Pro ně nic neznamenají,“ říká Van.
Luskouni v tradiční čínské medicíně
Luskouni vymírají kvůli své výjimečnosti. Jde o jediného savce na světě, jehož tělo je pokryté šupinami. To mu dává v nejrůznějších systémech přírodních medicín světa zvláštní postavení: byť prokazatelně žádný jeho orgán nemá silnější léčivé vlastnosti než placebo, stejně je vyhledávaný.
Nejvíce se v tradiční čínské medicíně cení jeho šupiny, léčí vše od akné až po rakovinu, oblíbené je i maso, které má dodávat konzumentovi sílu. Nejléčivější je ovšem polévka z nenarozeného plodu luskouna; ta léčí jeden z nejstarších a dodnes nejvýdělečnějších problémů lidstva – mužskou impotenci.
Kvůli „tradiční lidové“ a alternativní medicíně je dnes ohrožena celá řada živočišných druhů, ač je spolehlivě vyvráceno, že by jejich orgány byly jakkoliv léčivé, píše ČT24.