Protiletadlový tank Gepard. 43 let se nevyrábí, ale i tak hrají klíčovou roli ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Přidat na Seznam.cz

43 let se nevyrábí, ale i tak hrají klíčovou roli ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Protiletadlový tank Gepard je i přes své stáří vysoce ceněn. První byly vyrobené v roce 1976 a poslední o čtyři roky později. Jejich důležitost je pro Ukrajinu extrémní.

Německá armáda vyřadila tanky Gepard v roce 2010. Ve válce na Ukrajině se staly důležitým pilířem obrany vzdušného prostoru proti ruským bezpilotním letounům a raketám. Německá vláda již předala Ukrajině celkem 46 tanků Gepard a přislíbila dalších 6 kusů. Patnáct z nich, které údajně patří k nejzachovalejším, bylo pravděpodobně ještě nedávno ve službě v Kataru.

Gepard se skládá ze dvou radarem naváděných kulometů ráže 35 milimetrů ve věži pro dvě osoby v kombinaci s obrněným podvozkem Leopard-1, na kterém sedí řidič.

Bývalý velitel Gepardu tvrdí, že sledovací radar dokáže odhalit i ptáky. „Tank plní svou úlohu velmi dobře. Sbírá drony kamikadze jako ovoce z oblohy,“ řekl nynější ukrajinský velitel Geparda jménem Roman.

V roce 2018 bylo 15 nových ukrajinských exemplářů pravděpodobně krátce ve službě pro katarskou armádu a nyní se prostřednictvím odklonu do Německa stanou opět součástí kyjevské armády. V dubnu 2022, pouhé dva měsíce po začátku války, Německo slíbilo Kyjevu 52 repasovaných tanků Gepard z německých zásob.

Spojené státy rovněž oznámily, že odkoupí 30 tanků Gepard od blíže neurčeného provozovatele – zřejmě Jordánska – a předají je rovněž Ukrajině.

Zdroje: hna.de, Forbes.com