Zlatá stezka na Šumavě vedla přes Kašperské hory. Na její bezpečnost dohlížely mohutné hrady

Přidat na Seznam.cz

Slyšíte to cinkání zvonků na koňských postrojích? To jsou vzpomínky na obchodníky putující po Zlaté stezce. Tento dávný koridor spojoval Čechy s Bavorskem a po staletí pulzoval obchodem.

Karel IV socha
Legendární panovník byl patronem důležité obchodní cesty, zdroj: Shutterstock

Šumavské cesty bílého zlata: Když sůl byla dražší než zlato

Neříkalo se jí Zlatá proto, že by se po ní převáželo zlato – tím pravým pokladem byla obyčejná sůl! Tento bílý nerost, který dnes stojí pár korun, byl tehdy cennější než šperky v královské koruně.

Hlavní cesty vedly z Pasova přes Prachatice nebo Vimperk, a ta nejmladší větev přes Kašperské Hory. Vznikla až za Karla IV., který ji nechal vydláždit a rozšířit na 2,5 metru. Prostě středověká dálnice.

Po stezce putovaly karavany kupců se solí, a na cestu zpět se nakládalo obilí, pivo nebo med. Dnes můžete sledovat jejich stopy po turistických značkách, které tuhle historickou trasu lemují.

Strážci obchodních cest: Když hrady hlídaly kupce

Bohatství, které se po stezce převáželo, lákalo lapky a zloděje. Proto byly na stezce vybudovány pevnosti. Ochráncem obchodníků na kašperskohorské větvi se stal vznešený Kašperk, pevnost, kterou nechal vystavět moudrý panovník Karel IV.

Stojí na kopci Ždánov a se svými téměř 900 metry nad mořem je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Kupecké karavany jste odtud viděli na kilometry daleko.

Celou trasu hlídala síť pevností. Pustý hrádek sloužil jako předsunutá hlídka Kašperku, dále hrady Vimperk, Hus a Kunžvart. Na každém strategickém místě stál strážce s mečem.

Dneska je Kašperk místem, které stojí za návštěvu. Procházka k němu vás vezme do časů, kdy rytíři nebyli jen postavami z pohádek.

Kostel v Kašperských horách
Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách, zdroj: Shutterstock

Tajemství zlatokopů: Město zrozené ze zlata

Kašperské Hory vznikly jako zlatokopecká osada. Tahle malebná horská obec se zrodila tam, kde se přesívaly tuny zeminy pro pár zlatých zrnek.

Původně se jmenovaly Reichenstein – doslova bohatý kámen. Můžete si projít Naučnou stezku zlatokopů a snít o tom, jak by to vypadalo, kdybyste tam tehdy našli zlatý valoun. Před obchodním domem dokonce uvidíte staré mlýnské kameny, na kterých se drtila zlatá ruda.

Centrum města je plné pokladů – kostely sv. Markéty a sv. Mikuláše, radnice s renesančním portálem a staré měšťanské domy. Všechny vyprávějí příběhy časů, kdy se tady obchodovalo a těžilo zlato.

Turistické radosti: Objevování pokladů kolem stezky

Oblast kolem Zlaté stezky je jako zábavní park pod širým nebem! Je tu tolik míst k výletům, že byste potřebovali týden dovolené, abyste vše stihli.

Nejlákavějším cílem výletníků je bezpochyby starobylá pevnost tyčící se nad městem, kam vás dovede zelená turistická značka. Pro děti mají speciální trasu, kde se mohou stát rytířem nebo dvorní dámou.

Příroda vás láká? Pak vyšlápněte z malebné osady v srdci hor k pramínku naší největší řeky nebo k tajemným močálům, kde podle pověstí straší. Jestli rádi obdivujete výhledy, vyšplhejte na rozhlednu na Javorníku.

A milovníci historie? Zajeďte do Prachatic s jejich pohádkovým náměstím a muzeem Zlaté stezky.

Pro koho se hodí návštěva Zlaté stezky: Každý si tu najde to své

Putování po stezce připomíná bohatou hostinu – každý mlsný jazýček si tu přijde na své! Milovníci pohybu tu najdou stovky kilometrů turistických stezek všech obtížností. Od krátkých procházek po celodenní túry.

Děti budou nadšené z hradu Kašperk se speciálními prohlídkami. Mají tam i naučné stezky s hádankami a úkoly.

Milovníci kultury mohou navštívit koncert v kostelech nebo výstavu v galerii. I vaše mysl si odpočine uprostřed šumavských lesů, které inspirovaly mnoho umělců včetně Karla Klostermanna.

Zlatá stezka je skvělá v každém ročním období. V létě vás osvěží turistika, na podzim uchvátí barevné scenérie, v zimě nabídne lyžování a na jaře rozkvetlou přírodu.

Tato dávná cesta nabízí zážitky pro každého – od dětí přes rodiče až po seniory. Stačí si vybrat vlastní kousek šumavského dobrodružství.

Zdroje: Národní park Šumava, Oficiální stránky Zlaté stezky