Vědci našli v Iráku 2700 let starou výrobnu vína

Přidat na Seznam.cz

Archeologové nalezli nedaleko metropole Mosulu na severu Iráku pozůstatky 2700 let staré továrny na výrobu vína. Ve starověku v této oblasti vznikla řada vyspělých civilizací, napsal server Faz.

Archeologové našli v severním Iráku pozůstatky zhruba 2700 let staré továrny na výrobu vína v průmyslovém měřítku. Ředitel italských vykopávek Daniele Morandi Bonacossi v neděli napsal: „Našli jsme čtrnáct zařízení, která sloužila k lisování hroznů a získávání šťávy, z níž se pak vyrábělo víno.“ Podle něj se jedná o první objev svého druhu v Iráku.

Místo se nachází nedaleko starověkého hlavního města asyrského krále Sargona II. (721-705 př. n. l.) poblíž dnešního města Mosul na severu země. Tým italských archeologů a jejich kolegů z Oddělení pro památky v Dohuku v autonomní kurdské oblasti na severu Iráku našel starověké reliéfy také v bývalém zavlažovacím příkopu.

Těchto dvanáct tzv. basreliéfů je pět metrů dlouhých a dva metry vysokých a byly vytvořeny na konci 8. nebo na začátku 7. století př. n. l. Podle Bonacossiho ukazují asyrského krále, jak se modlí k různým bohům. Podle toho byli bohové přenášeni posvátnými zvířaty. „Ištar, bohyně lásky a války, sedí na lvu,“ napsal archeolog z univerzity.

Na území dnešního Iráku vznikla ve starověku řada vyspělých civilizací, například Sumer, Akkad, Babylon a Asýrie. Mimo jiné po sobě zanechali písmo i první velká města. Kvůli politickému chaosu, který trvá již desítky let, jsou však archeologická naleziště často vykrádána a kořist je prodávána mezinárodním sběratelům.

Zdroj: faz.net