V mozku australské ženy byl poprvé na světě nalezen živý červ

Přidat na Seznam.cz

Vědci přiznali objev v mozku australské ženy. Živý červ o velikosti 8 cm, se strukturou podobnou provázku, byl vytažen z poškozeného čelního laloku pacientky během loňské operace v Canbeře. Tento parazit mohl být v jejím těle až dva měsíce.

Žena trpěla tím, co lékaři označili za „neobvyklou konstelaci příznaků“ – bolestí žaludku, kašlem a nočním pocením, které se vyvinuly v rostoucí zapomnětlivost a depresi.

Vědci varují, že tento případ upozorňuje na zvýšené nebezpečí přenosu nemocí a infekcí ze zvířat na lidi.

„Všichni na operačním sále zažili šok, když vzal chirurg kleště, aby zachytil nějakou abnormalitu a ukázalo se, že tou abnormalitou je kroutící se živý osmicentimetrový světle červený červ,“ řekl Sanjaya Senanayake, lékař pro infekční choroby v nemocnici v Canbeře. Jedná se o novou infekci, která nebyla u člověka nikdy předtím zdokumentována.

Škrkavka Ophidascaris robertsi je běžná u krajt kobercových – nejedovatých hadů, kteří se vyskytují na většině území Austrálie. Podle vědců se škrkavkou žena nejspíše nakazila, když sbírala druh místní trávy u jezera nedaleko svého bydliště, uvádí server BBC.

Pacientka byla přijata do nemocnice koncem ledna 2021. Sken později odhalil „atypickou lézi v pravém čelním mozkovém laloku“. Příčinu jejího stavu odhalil až chirurgický nůž při biopsii v červnu 2022. Navzdory tomu, že se zapsala do lékařské historie, se zotavuje dobře.

Mehrab Hossain, australský odborník na parazitologii, napsal v časopise Emerging Infectious Diseases, že má podezření, že se žena stala „náhodným hostitelem“ poté, co použila sbírané rostliny – kontaminované výkaly krajt a vajíčka parazitů – k vaření.

„Invaze larev Ophidascaris do mozku nebyla dříve zaznamenána,“ píše doktor Hossain. „Růst třetího stadia larvy v lidském hostiteli je pozoruhodný vzhledem k tomu, že předchozí experimentální studie neprokázaly vývoj larev u domestikovaných zvířat, jako jsou ovce, psi a kočky.“

Tým Australské národní univerzity (ANU) uvádí, že za posledních 30 let se objevilo 30 nových typů infekcí. Tři čtvrtiny z nich jsou zoonózy – infekční nemoci, které se přenesly ze zvířat na člověka.

Zdroj: BBC, Emerging Infectious Diseases