Pevnostní areál Slavonice: Těšit se můžete na bunkry i naučnou stezku

Přidat na Seznam.cz

V lesích u česko-rakouské hranice to dnes vypadá poklidně. Před necelým stoletím se tu ale počítalo s tím, že bude třeba bránit mladou republiku. Důkazem jsou betonové bunkry zvané řopíky, které u Slavonic tvořily jeden z obranných úseků pohraničního opevnění.

Přichází jaro a s ním i chuť vyrazit do přírody. Pokud vás baví historie, a ideálně výlet, který propojí návštěvu netradičního místa a procházku po městě, Slavonice a blízké bunkry z minulého století jsou z jedním z míst, které byste měli zvážit. V minulosti byly Slavonice pod přísným dozorem hraničních pracovníků i tajných agentů. Přece jen, do Rakouska to bylo co by kamenem dohodil a bylo nežádoucí, aby tudy lidé prchali.

Historie pevnostního areálu

V blízkosti Slavonic byl mezi lety 1936 a 1938 vybudován pás více než 40 betonových bunkrů, úpravy obranného systému proběhly i v letech 1949 – 1989. Prvotní inspirací stavby byla francouzská Maginotová linie. Vystavěny byly takzvané řopíky (malé betonové kryty se střílnami navrženy k ochromení pěších vojáků a lehké techniky).

Opevnění mělo být začátkem výstavby linie, která měla chránit celou hranici. Ve Slavonicích se totiž mělo bojovat. Mnichovská dohoda v roce 1938 tomu však zabránila. Pevnůstky byly předány bez jediného výstřelu a území zabráno nacisty. Přesto právě jejich existence symbolizuje vůli bránit republiku.

Co lze v areálu vidět dnes?

Pevnostní areál byl z většinové části řádně zachován. Většina z bunkrů prošla rekonstrukcí a dva z nich jsou dokonce plně vybaveny. Díky udržování bunkrů v dobrém stavu mají návštěvníci možnost prohlédnout si, jak interiér bunkru vypadal. Osahat si také mohou zbraně, které byly v minulém století běžně využívány (původní kulomety, pušky, pistole a samopaly). Kromě toho se dozvíte jak byla v bunkrech řešena ventilace nebo jak vypadala typická výstroj vojáků. Prohlídku areálu můžete absolvovat samostatně nebo s odborným výkladem průvodce.

Naučná stezka pomůže dokreslit celou historii a atmosféru místa. Vede napříč celým areálem a je složena ze 13 stanovišť se základními informacemi o výstavbě opevnění v tehdejším Československu. Trasa má 4 kilometry, a zvládnou ji tedy i rodiny s malými dětmi.

V areálu také najdete stálou expozici přibližující atmosféru 30. let. Expozice je umístěna v prostorách bývalých kasáren. K vidění jsou uniformy, osobní výstroj, dobové dokumenty i modely opevnění.

Otevírací doba

Během května, června a září je areál otevřený každý víkend, a to od 10 do 17 hod. V době hlavních letních prázdnin, během července a srpna ho můžete navštívit denně, také od 10 do 17 hod.

Akce v areálu

V průběhu roku zde místí organizují také několik tématických akcí. Tradicí je připomínková událost ke Dni veteránů, ale běžné jsou také ukázky výcviku nebo dobové bojové scény. Tyto akce pomáhají oživit místo a představit historii poutavou formou.

Když už jste ve Slavonicích

Pevnostní areál je jen jedním z důvodů, proč Slavonice navštívit. Samotné Slavonice mají co nabídnout. Jedná se o malé město ležící na východním okraji České Kanady a nabízí překrásným a ojedinělý soubor goticko-renesančních památek.

Kousek za městem začíná přírodní park Česká Kanada. Kdo chce víc přírody, může vyrazit do lesa, k rybníkům nebo k pozůstatkům zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag. Tato lokalita nabízí klid, historii i prostor pro aktivní odpočinek.

Řopíky u Slavonic nejsou jen tichými svědky historie. Díky citlivé obnově a práci nadšenců dnes představují živou připomínku událostí, které mohly zásadně ovlivnit osud celé republiky. Pokud hledáte výlet během kterého zkombinujete přírodu, architekturu a vojenské dějiny, vydejte se právě sem.

Zdroje: Cs.wikipedia.org, Bunkry.cz, Denik.cz