Pět letadel muselo při přistání na dublinském letišti provést úhybný manévr poté, co na ně zasvítila laserová pera

Přidat na Seznam.cz

Irsko Pět letadel bylo při přistávání na dublinském letišti zaměřeno laserovými pery, což je donutilo z bezpečnostních důvodů provést úhybný manévr. Když letadla minulý týden v pátek večer přistávala na dublinském letišti, byla zaměřena laserovými pery, což vyvolalo obavy o bezpečnost, píše web Head Topics Ireland.

Předpokládá se, že laserová pera byla na letadla namířena z nedaleké oblasti Blanchardstown v západním Dublinu, která je od letiště vzdálena asi 9,7 km.

Laserová pera neměla za následek žádný vážný incident a žádné z pěti letadel nebylo nuceno odklonit let. Zamíření laseru však zvýšilo obavy letištního personálu o bezpečnost a přinutilo piloty k úhybným manévrům.

Piloti byli nuceni při přistání postupovat podle konkrétního postupu, aby zajistili bezpečnost cestujících. Kdyby však pilotovi do oka mířil laser, neviděl by, což by ohrozilo lidi v letadle a potenciálně i lidi na letišti a v jeho okolí. Deník Irish Independent uvedl, že pro piloty, kteří se těchto přistání účastnili, to byla velmi nepříjemná situace.

Není známo, zda cestující o laserovém míření věděli. Pokud nebyla okna při přistání zakryta žaluziemi, jak je obvyklé, mohlo se laserové světlo lámat přes sklo a osvětlovat interiér letadla, což mohlo cestující znepokojit.

Velitelství irské národní policie potvrdilo incident a uvedlo, že jim bylo nahlášena minulý pátek 2. prosince ve 21 hodin. Potvrdili také, že vyšetřování incidentu pokračuje.

Irish Independent uvedl, že podobné incidenty se v poslední době stávají stále častějším problémem.

Nejpravděpodobnější scénář je, že se jedná o mladé kluky, kteří nechápou potenciálně velmi nebezpečné důsledky svého chování.

Zdroj: Head Topics Ireland; Irish Independent