Paranoidní opatrnost nebo základní bezpečnostní opatření? Přísná kontrola židle Kim Čong-una na summitu s Putinem

Přidat na Seznam.cz

Na posledním summitu mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem byla zachycena neobvyklá situace. Před zahájením rozhovorů byla podrobena intenzivnímu zkoumání židle, na které Kim Čong-un seděl, píše web Daily Mail.

Incident ukazuje nejen na vysokou úroveň opatrnosti ze strany severokorejských funkcionářů, ale také na složitost a potenciální napětí v mezistátních vztazích.

V záběrech byl vidět muž v bílých rukavicích a tmavém obleku, jak důkladně čistí černou židli bílým hadrem. K tomu mu asistovali další severokorejští úředníci se zásobou čisticích prostředků. Po dokončení čištění bylo křeslo testováno na pevnost, a to včetně využití detektoru kovů.

Co se za tím skrývá?

Důkladnost kontroly může být interpretována různými způsoby. Je známo, že ruská tajná služba v minulosti používala smrtící látky, jako jsou Novičok a Polonium 210, k likvidaci nepřátel. Proto někteří analytici tvrdí, že tato opatření nejsou neopodstatněná. Je však také možné, že se jedná o projev nedůvěry vůči Putinovi, což by mohlo narušit již tak křehké vztahy mezi oběma zeměmi, doplňuje web Metro.

Robustnost nad vše

Jeden aspekt, který byl zdůrazněn, byla robustnost židle. S údajnou váhou Kim Čong-una přes 136 kg by byl pád z židle nejen nepříjemný, ale také ostudný. Je tedy možné, že severokorejští funkcionáři se snažili vyhnout jakékoli možné potupě svého vůdce.

Jakkoli nebylo jasné, kdo záběry natočil a co přesně severokorejští úředníci hledali, incident ukazuje na vysokou úroveň opatrnosti a možné napětí ve vztazích mezi Severní Koreou a Ruskem. Opatrnost vedení Severní Koreje při kontrolách spojených s jejich nejvyšším vůdcem jistě naznačuje, že v mezistátní diplomacii je stále důležitá, i když někdy přehnaná, opatrnost.

Zdroj: Daily Mail, Metro