Nevídané. Francouzi likvidují víno, není o něj zájem. Na jihu klesá spotřeba

Přidat na Seznam.cz

Francouzská vláda vyčlení 200 milionů eur (4,5 miliard korun) na likvidaci přebytků vína a na podporu jeho výrobců, informoval sever BBC.

Ve Francii velmi populární vinařství prožívá nesnadné období. Vzhledem k tomu, že lidé začínají stále více pít pivo, klesá zájem o víno. Klesající poptávka a tedy i zisky v kombinaci s rostoucími životními náklady komplikují vinařům živobytí.

Většina z 200 milionů eur bude použita na nákup nadbytečných zásob, přičemž alkohol bude prodán k použití v předmětech, jako jsou dezinfekční prostředky na ruce, čisticí prostředky a parfémy.

Ve snaze omezit nadprodukci budou mít vinaři k dispozici také peníze na přechod na jiné produkty, například olivy.

„Francouzská vláda chce těmito penězi zastavit propad cen, aby vinaři mohli znovu najít zdroje příjmů“, uvedl ministr zemědělství Marc Fesneau. Francie získala z fondů EU finanční pomoc ve výši 160 milionů eur, kterou navýšila o dalších 40 milionů, jak informoval o tom server France24.

Údaje Evropské komise od počátku roku do června ukazují, že spotřeba vína v některých zemích klesá. V Itálii o 7 procent, ve Španělsku o 10, ve Francii o 15, v Německu o 22. V Portugalsku klesla spotřeba vína o 34 procent.

Zdroje: BBC, France24