Kybernetická kriminalita je na vzestupu. Tvoří výrazný podíl na celkové kriminalitě

Přidat na Seznam.cz

Kybernetickou kriminalitu můžeme velmi zjednodušeně definovat jako trestnou činnost, která je páchána v prostředí informačních a komunikačních technologií, včetně sociálních sítí, kdy předmětem útoku je samotná oblast informačních a komunikačních technologií, nebo kdy je páchána trestná činnost za výrazného využití informačních a komunikačních technologií jakožto významného prostředku k jejímu páchání, informuje Policie ČR.

V roce 2021 Policie zadokumentovala jenom v kraji Vysočina 386 těchto případů, což činí 8,82 procentní podíl ze všech spáchaných trestných činů v roce 2021. Za posledních několik let je patrný výrazný nárůst tohoto druhu kriminality, když v roce 2017 představovala pouze 4,67 procent z celkového součtu kriminálních případů.

Dynamický rozvoj informačních technologií s sebou přináší společensky velmi škodlivá jednání a kybernetické kriminalitě proto musíme věnovat stále větší pozornost. „Problematika kybernetické kriminality je specifická především jejím přesahem přes různé druhy trestné činnosti. Lze říci, že nadále výrazně převažuje majetková trestná činnost. Způsoby páchání trestné činnosti jsou ale stále sofistikovanější a v mnoha případech mají pachatelé velmi usnadněnou pozici, protože někteří lidé se v prostředí internetu a na sociálních sítích chovají velmi neopatrně. Jsou schopni zaslat nejrůznější osobní údaje, údaje k platebním kartám nebo poukázat vysoké finanční částky na zahraniční účty a to i přesto, že jejich banky je upozorňují, že účet příjemce je podezřelý,“ doplňuje plk. Mgr. Pavel Peňáz z Policie ČR.

Velmi dobře jsou známy případ, kdy se pachatel vydává za lékaře nebo vojáka, jak jsme psali například zde, ale pachatelé využívají i další způsoby. V poslední době se rozmohly případy, které souvisejí s kryptoměnami, kdy jsou pachatelé schopni vylákat opravdu velké částky, v tomto případě pachatel vylákal z důvěřivce několik milionů korun.

Zdroj: Policie ČR