K největším podvodům v dějinách zdaleka nepatří jen Ponziho schéma

Přidat na Seznam.cz

Podvod je starý jako lidstvo samo. V různých dobách měl však rozličné podoby. Zatímco někdy šlo o tajuplné mystifikace, jindy se lidstvo uchýlilo k vědomým manipulacím za účelem získat moc, majetek či společenské postavení.

Konstantinova donace

Vzhledem k tomu, že středověk byl obdobím, kdy lidé zřídka uměli číst a psát, se psané slovo stalo opravdu mocným předmětem. Každý, kdo měl možnost psát a tak tvořit písemné záznamy, měl zároveň v rukou obrovskou schopnost měnit realitu. Dnes se tak můžeme setkat s kronikami, které sice považujeme za historické prameny, ale ve své době byly politickým nástrojem.

Ke známým dokumentům patří například Konstantinova donace, Donatio Constantini, která vznikla asi v 8. století. Jedná se o dokument, podle kterého římský císař Konstantin Veliký údajně daroval papeži Silvestrovi I. rozsáhlou světskou moc nad Západem. Donace byla údajně vytvořena samotnou církví, aby posílila svou pozici. Dokument prohlašuje, že Konstantin přesunul své sídlo z Říma do Konstantinpole, aby papeži nekonkuroval. Zároveň se v dokumentu uvádí, že si katolická církev nárokuje právo na výše uvedená území a zajišťuje své církvi nadřazené postavení.

V 15. století byl tento padělek vědecky odhalen italským humanistou Lorenzem Vallou.

Rukopis královédvorský

Rukopis královédvorský patří spolu s rukopisem zelenohorským k údajně historickým dokumentům z 13. – 14. století. Rukopis královédvorský dne 16. září 1817 údajně objevil Václav Hanka při své návštěvě ve Dvoře nad Labem. Dokument obsahuje staročeské básně a texty z doby předkřesťanské a historické. Odborníci si jsou však jistí, že se jedná o padělek a už v 80. letech 19. století byl rukopis podrobně zkoumán. Přesto ale existují lidé, kteří tvrdí, že je rukopis královédvorský pravý.

Muž prázdná peněženka
Kvůli Berniemu Madoffovi přišli o své úspory tisíce lidí, Zdroj: Shutterstock

Ponziho schéma

Podvodům se lidstvo nevyhýbá ani v novověku a moderní době. Jedním ze známých finančních podvodů je Ponziho schéma. Ve 20. letech se jméno Charlese Ponziho stalo takřka synonymem pro finanční podvod. Ponzi ve 20. letech 20. století sliboval investorům až padesátiprocentní zisk za několik málo měsíců, údajně díky arbitráži s mezinárodními poštovními kupony. Ve skutečnosti však neinvestoval a nové investice používal na výplaty starším investorům. Toto schéma vydrželo několik měsíců, než se úplně zhroutilo a miliony lidí přišly o úspory.

Na Ponziho schéma téměř o století navázal americký bankéř Bernie Madoff, jehož fond se zařadil k největším podvodům v americké historii. Muž léta lákal klienty na stabilní výnosy, ale žádné investice ve skutečnosti neprobíhaly. Výsledné škody se odhadují na více než 60 miliard dolarů.

Volkswagen a Dieselgate

Dieselgate je velký mezinárodní podvod, který vypukl v roce 2015 a otřásl celým automobilovým průmyslem. Společnost Volkswagen byla obviněna z podvádění při měření emisí oxidu dusíku u svých dieselových motorů. Automobilka do milionů svých vozů instalovala nelegální software, tzv. defeat device, který rozpoznal, že auto je testováno v laboratoři a v tomto režimu upravil chod motoru tak, aby splňoval limity. Když se však vozidlo pohybovalo na silnici, vypouštělo do ovzduší až čtyřicetkrát více škodlivin, než je povoleno. Když se na podvod přišlo, společnost musela zaplatit přes 30 miliard dolarů v pokutách a soudních vyrovnáních.

Posmrtné fotografie

Snad každý někdy viděl historické fotografie lidí, za nimiž byl údajně zachycena nadpřirozená bytost. Americký fotograf William H. Mumler měl údajně schopnost na své fotografie zachytit duchy a světu tak ukázat, co je po smrti. Umělec se začal zabývat tzv. spirituální fotografií v 60. letech 19. století, ale jak se později ukázalo, za údajnými duchy nestojí nic jiného než vícenásobná expozice. Mumler přišel brzy na to, že se jeho dovednosti dají zpeněžit, a tak opustil svou práci klenotníka, aby se naplno věnoval práci fotografa a média, které má schopnost komunikovat s blízkými zemřelými lidí, které fotografoval.

Zdroj: investopedia.com, blog.idnes.cz, hia.cas.cz, gutenberg.org