Držíte někomu palce? Možná netušíte, že to původně sloužilo jako ochrana před zlými silami
Určitě jste to už někdy řekli: „Držím ti palce!“ Jen málokdo ale ví, odkud tohle přání pochází.
Jde o běžné přání úspěchu, štěstí nebo podpory. Když držíme palce, nepomáháme fyzicky, ale vyjadřujeme víru, že se druhému něco podaří – ať už jde o zkoušku, pracovní pohovor nebo fotbalový zápas. Stačí krátká věta nebo emoji palce v chatu a druhý člověk cítí, že v tom není sám.
Jak souvisí palce a přání?
Zajímavé je, že podobné gesto existuje i v jiných jazycích. Angličané kříží prsty (keep my fingers crossed), aby přáli štěstí. Tento zvyk má původ v dávných dobách, kdy křížení prstů mělo zajistit ochranu a přízeň osudu. V němčině zase přejí „Ich drücke dir die Daumen“, tedy „mačkám ti palce“ – podobně jako u nás. Zdá se, že potřeba vyjádřit podporu gestem je společná napříč kulturami.

A kde se vzalo naše držení palců? Podle jedné teorie pochází z dob, kdy se palec považoval za symbol síly a života. Když se člověk chtěl vyhnout zlému osudu, palec sevřel do dlaně a přidržel ostatními prsty – tím údajně ochránil sebe nebo druhé. Jiná verze tvrdí, že původní rituál měl odvrátit zlomení vazu, tedy neštěstí, které by mohlo potkat blízkého člověka. Možná proto i dnes, když stojíme o štěstí pro druhé, stiskneme ruku v pěst a držíme palec schovaný.
Proč to funguje?
Možná je to jen symbolika, možná psychologický efekt – ale taková jednoduchá gesta jako držení palců dodávají druhému odvahu. Když víme, že na nás někdo myslí a přeje nám úspěch, máme tendenci být klidnější a jistější. A i když neexistuje vědecký důkaz, že držení palců změní výsledek zkoušky nebo zápasu, pocit podpory je k nezaplacení.
V běžné řeči uslyšíte nejen „držím palce“, ale taky zkrácené „držím“ nebo anglický výraz „křížím prsty“. Někdy lidé používají i vtipná přání jako „ať ti to vyjde“ nebo „držím pro tebe všechny palce“. Ať už to řeknete jakkoli, jde hlavně o to, že druhému vyjadřujete podporu a naději na dobrý výsledek.

Držte a přejte dál
Držet palce je milé gesto, které nic nestojí, ale může zahřát u srdce. Tak až budete příště chtít někoho podpořit, klidně mu napište, že mu držíte palce. Možná tím neodvrátíte zlomený vaz ani nepřekonáte osud, ale dodáte odvahu a naději – a to někdy stačí.
Gesta jako držení palců připomínají, že jsme všichni propojeni. V hektickém světě, kde lidé často myslí hlavně na sebe, může i taková maličkost vytvořit most mezi dvěma lidmi. Ať už jde o kamaráda, kolegu nebo úplného cizince, držení palců je způsob, jak říct: „Jsem s tebou.“
Zdroj: reddit.com, quora.com, en.wikipedia.org, Český rozhlas Střední Čechy