Čínští komunisté po zemětřesení – raději pohřbít lidi zaživa než zmírnit covidová opatření
Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály způsobilo rozsáhlé škody na domech v tibetské autonomní oblasti Ganze. Zasáhlo přitom i hlavní město provincie Čcheng-tu, a to v době, kdy jeho 21 milionů obyvatel musí dodržovat přísná opatření zavedená centrální vládou v rámci politiky „nulového covidu“.
Vyděšeným obyvatelům tak policie i zdravotníci brání vyjít z budov s poškozenou statikou ven na ulici a nutí je setrvávat i v těch domech, které se při dalším sebemírnějším otřesu mohou zhroutit a pohřbít je zaživa. Oblast se navíc nachází na okraji Tibetské náhorní plošiny, kde se střetávají tektonické desky a kde otřesy hrozí častěji než v jiných částech země. Dodržování přísné karantény a uzavírek však má přednost před záchranou ohrožených.
Zemětřesení podle televize ABC padlo dosud za oběť 74 lidí, dalších 26 se pohřešuje. Situace již vyvolala silné nepokoje a lidé protestují jak na sociálních sítích, tak někteří i fyzicky v ulicích. To je v totalitní Číně, kde hrozí kriminál kvůli gumovým paragrafům jako „vyvolávání hádek a provokování problémů“, vcelku vzácný jev a vyžaduje velkou osobní statečnost či velké zoufalství.
K rozhořčení lidí přispělo i opatření, že než bylo záchranářům povoleno zachraňovat oběti v trokách, museli zdlouhavě procházet testy na covid.
Emergency workers responding to the 6.8 earthquake in Chengdu being forced to undergo COVID tests before starting their work https://t.co/aKgsrsIBHR
— ?? (@5h09un) September 6, 2022
V Číně je v současné době uzavřeno 33 měst, ve kterých tvrdá opatření drží v domácím vězení 65 milionů lidí. List Taiwan News dodává, že ohniska nákazy byla hlášena ve 103 čínských městech, což je nejvíce od počátku pandemie na začátku roku 2020.
Zdroje: ABC, Taiwan News