Černý pátek: burzovní krach z roku 1929, který uvrhl celý svět do velké deprese
Krach ekonomiky, který vyvolal světovou hospodářskou krizi a umožnil totalitním režimům ujmout se moci, změnil celý svět. Dnes jej nazýváme černým pátkem – před necelými sto lety způsobil prudký pokles cen akcií a jejich masivní prodej. Banky krachovaly, investoři prodělávali. Nebylo z čeho vyplácet mzdy a nezaměstnanost nekontrolovatelně rostla.
V té době banky nebraly ohled na varování ekonomů a ještě pár dní před samotným zhroucením investory ujišťovaly, že burza je ve výborném stavu. Netrvalo však dlouho a jejich iluzorní optimismus praskl jako velká bublina. Tato událost odstartovala již ve čtvrtek 24. října 1929 (proto se můžeme setkat i s pojmem černý čtvrtek). Nicméně k největšímu propadu došlo až v pátek 25. října.
Zlatá 20. léta plná zlata
Ve dvacátých letech dvacátého století byli Američané přesvědčeni, že ekonomika už nikdy nepřestane růst. Příčinou těchto domněnek byla tehdejší prosperita a nadbytek. Lidé toužili po co největším výdělku za co nejkratší čas. Vidina rychlého zbohatnutí mnohé také přilákala z periferií do měst.
Banky umožnily široké veřejnosti půjčovat si vysoké částky, protože věřily, že se jim to díky neustále rostoucí ekonomice „zcela jistě splatí“. Lidé si brali úvěry na všechno možné (například na moderní auta) – a také na akcie. Bylo totiž potřeba uhradit pouze desetinu ceny akcie a na zbytek peněz si vzali od makléřů. To vedlo k tomu, že investování bylo velmi rizikové: Pokud by akcie klesly o 15 %, investoři by přišli o všechno a ještě by se dostali do dalších dluhů. Pokles ovšem nikdo nepřipouštěl.
I přesto se však první náznaky ne zcela ideálního stavu ekonomiky projevily už v březnu roku 1929. Tehdy zbankrotoval obchod s nemovitostmi a jeho investoři naráz prodávali své akcie. Díky tomu se ukázalo, že burza ve skutečnosti není tak stabilní, jak se předpokládalo.
Největší krach v dějinách
Hospodářství na začátku září začalo značně pokulhávat, nabídka předběhla poptávku. Ceny akcií zaznamenávaly čím dál častější propady a několik ekonomů varovalo před blížícím se krachem. Bankéři přesto stále ujišťovali investory o zaručených výdělcích.
22. října se prezident Národní městské banky vyjádřil, že stav akciového trhu je naprosto v pořádku. O den později se ceny propadly raketovou rychlostí a propukla panika. Investoři splašeně prodávali své akcie, aby nepřišli o všechny své úspory.
Přes víkend se zaplnily noviny články informujícími o dalších propadech. Vrchol tohoto chaosu nastal 29. října 1929, den nazývaný jako černé úterý. Za jediný den bylo prodáno okolo 16 milionů akcií. Ředitelé bank se snažili tento ohromný požár uhasit. Akcie prodávali velkým firmám, které je odkupovaly. Efekt to mělo bohužel pouze velmi dočasný a ekonomika klesala i nadále. Trh přišel o miliardy dolarů a tisíce investorů zůstalo s holýma rukama.
Následky
Černým úterým krize neustala, naopak se prohlubovala ještě dále. Nejdříve se znatelně projevila na finančnictví, ale s ním postihla téměř veškerý průmysl, zemědělství a dokonce i mezinárodní obchod. Nadbytek surovin či výrobků se nedoceňoval (například pšenice se pálila) a hospodářství zaznamenalo obrovský propad. Bez poptávky a mezd také lidé ztráceli zaměstnání.
Krach newyorské burzy byl začátkem něčeho většího…
Evropa byla po první světové válce silně finančně závislá na Spojených státech. Po úpadku ekonomika však USA potřebovalo peníze posílané do Evropy zpět. Krize začala násobit. Nejvíce bylo zasaženo Německo, Velké Británie, ale například i Československo. Této události říkáme Velká hospodářská krize. Stala se mimo jiné také jedním z důvodů počátku druhé světové války.
Státy byly Velkou hospodářskou krizí donuceny provést rozsáhlé změny ve státní ekonomice. Ve finančním sektoru došlo k četným regulacím a vzniklo například pojištění v nezaměstnanosti. Ačkoli lidé v minulosti přestali důvěřovat finančnictví, díky těmto úpravám v systému se dnes podobně rozsáhlých krachů snad již nemusíme obávat.
Zdroje: Dejepis.com, Idnes.cz, Ct24.ceskatelevize.cz, Cs.wikipedia.org, Plus.rozhlas.cz