Časové schránky pro budoucí generace: Jedna se našla i při rekonstrukci pomníku v Příbrami

Přidat na Seznam.cz

Zasypané v základech staveb, ukryté v kostelních věžích nebo schované v pomnících. Časové kapsle jsou jedinečným způsobem, jak poslat budoucnosti vzkaz o tom, jací jsme byli a co jsme prožívali. Někdy přinášejí překvapení, které otevře dveře dávno zapomenutým příběhům – jako se to nedávno stalo v Příbrami.

Most mezi generacemi

Vkládání časových kapslí je zvyk, který má víc než jen historický význam. Jde o způsob, jak zachytit atmosféru doby, myšlenky, technologie i osobní poselství a předat je lidem, kteří budou žít třeba za sto let. Neříkáme tím vlastně: „Tady jsme byli, tohle jsme cítili a tohle jsme chtěli říct“?

Nejčastěji se kapsle ukládají při důležitých událostech – stavbě škol, rekonstrukcích kostelů, výstavbě pomníků nebo veřejných budov. Mají v sobě něco dojemného: snahu neztratit kontakt mezi generacemi, dát těm příštím kousek sebe. A také připomenout, že historie nejsou jen velké události, ale i drobnosti každodenního života.

Co našli v Příbrami?

V říjnu 2021 se v Příbrami během opravy pomníku padlým v první světové válce v Arnoštových sadech objevil nečekaný nález – schránka ukrytá v podstavci sochy jinocha s praporem.

Pomník byl poškozen vichřicí a během jeho demontáže narazili dělníci na kapsli s dokumentem z roku 1946. Listina popisovala dramatický osud pomníku: během druhé světové války byl odstraněn a poškozen, po válce opraven a znovu postaven.

Napadlo by vás, že pod kamenem v městském parku může být uložen takový příběh? Tato zpráva, dlouho skrytá, přinesla do celého příběhu silný emocionální náboj. Najednou už to nebyl jen kámen a kov – ale připomínka konkrétních lidí, jejich úsilí a hodnot, které chtěli zachovat.

Historické pozůstatky hodinky diář
Časové kapsle také obsahují osobní předměty, Zdroj: Shutterstock

Nový vzkaz do budoucnosti

Na podzim 2023 město Příbram na původní kapsli symbolicky navázalo. Do podstavce pomníku byla uložena nová časová schránka – tentokrát z naší doby. Obsahuje podrobnou dokumentaci o rekonstrukci, jména zúčastněných, datum uložení a poselství budoucím generacím s výzvou k uchování míru, demokracie a svobody.

Jaké hodnoty bychom chtěli, aby přetrvaly navzdory času a událostem? Historici to vnímali jako přirozené pokračování příběhu započatého v roce 1946. Starý list papíru se tak proměnil v most, který spojuje minulost s dneškem – a dál s budoucností.

Podobné nálezy po světě

Podobné kapsle nacházíme i jinde. V jedné kostelní věži v západní Evropě byla například objevena kapsle z počátku 20. století, plná novinových výstřižků, osobních dopisů a fotografií. Ve Spojených státech se zase našly kapsle s artefakty z doby občanské války – včetně zbraní a dopisů s přáním míru.

Co si asi mysleli ti, kteří své poselství ukrývali s vědomím, že jej možná nikdo nenajde? U nás v Česku jde zatím o poměrně vzácné objevy, ale jejich hodnota je obrovská – pomáhají nám lépe pochopit dějiny, nejen ty oficiální, ale i osobní a lokální.

Jak si vytvořit vlastní časovou kapsli?

Možná vás to překvapí, ale časovou kapsli si může vytvořit každý. A není to nic složitého – stačí pár jednoduchých kroků:

  • Vyberte vhodnou nádobu – ideálně něco odolného: nerezová ocel, silné sklo se vzduchotěsným uzávěrem nebo kvalitní plast s těsněním.
  • Zvažte obsah – co byste chtěli, aby o vás někdo za sto let věděl? Můžete přiložit dopis, fotografie, noviny, USB disk, malý předmět nebo třeba recepty a pohlednice.
  • Přidejte popis – kdo kapsli vytvořil, kdy a proč. Nezapomeňte přidat instrukce, kdy ji otevřít.
  • Najděte bezpečné místo – schovejte kapsli třeba pod schodiště, do základů domu nebo na jiné stabilní místo.
  • Zaznamenejte její existenci – ideálně v přítomnosti svědků, do rodinné kroniky nebo na obecním úřadě.

A co byste do své kapsle vložili právě vy?

Časová kapsle uložení díra země
Časovou kapsli si můžete snadno vytvořit i vy, Zdroj: Shutterstock

Proč to má smysl?

Časové kapsle nejsou jen o věcech, které do nich vložíme. Jsou gestem důvěry v budoucnost – tichým sdělením, že i v naší době bylo něco, co stálo za zapamatování. Příbramský nález připomíná, že i obyčejný papír se může stát klíčem k minulosti a dojemným důkazem, že lidé i v těžkých dobách věřili v obnovu, hodnoty a paměť.

Jaký dojem asi udělá dnešní USB flash disk na někoho v roce 2125? Každá kapsle nese příběh. Ať už ji najde někdo za deset, nebo za sto let, bude to jako zpráva ve láhvi – s kouskem emocí, historie a naděje.

Zdroj: bcb.cz, pribramsky.denik.cz, channelnewsasia.com