Apple čelí obvinění z rasismu. Může za to špatné měření jejich hodinek

Přidat na Seznam.cz

Mohou být chytré hodinky rasově zaujaté? Skupina žalobců v USA tvrdí, že ano. Z tohoto důvodu podali na společnost Apple společnou žalobu, píše Forbes.

Společnost Apple odmítá hromadnou žalobu, v níž skupina žalobců tvrdí, že snímač kyslíku v krvi v hodinkách Apple Watch je rasově zaujatý. Podle nich chytré hodinky neposkytují přesné výsledky uživatelům s tmavšími odstíny pleti. Tvrdí také, že společnost vůbec nerozpoznala nedostatky správnosti měření s ohledem na osoby jiné barvy pleti.

Žaloba na Apple za „rasistické“ hodinky

Alex Morales, který podal žalobu v New Yorku, uvádí desítky let výzkumu, který ukazuje, že technologie pulzního oxymetru je neúčinná při měření hladiny kyslíku v krvi u lidí s tmavším odstínem pleti. Žaloba zdůrazňuje, že výzkumníci potvrdili klinický význam rasové odchylky pulzních oxymetrů pomocí záznamů pacientů pořízených během pandemie a před ní, píše web Mashable.

Tento problém se projevil zejména během pandemie covid-19, kdy se v nemocnicích používaly pulzní oxymetry ke kontrole hladiny kyslíku u pacientů.

Žaloba byla podána jménem všech spotřebitelů tmavé pleti v New Yorku, kteří si zakoupili hodinky Apple Watch, a také jménem obyvatel Aljašky, Arkansasu, Idaha, Iowy, Mississippi, Severní Karolíny, Severní Dakoty, Utahu a Wyomingu podle zákonů těchto států o podvodech na spotřebiteli.

Žaloba tvrdí, že společnost porušila výslovnou záruku, podvod a bezdůvodné obohacení podle newyorského obecného obchodního zákona a státních zákonů o podvodech na spotřebitelích.

Zklamaný zákazník tmavé pleti

Morales si Apple Watch koupil v letech 2020 až 2021. Byl si vědom funkce pulzní oxymetrie, ale očekával, že nebude řešit „chyby a nedostatky“ týkající se tmavší pleti, které se ukázaly v předchozích studiích.

Zdravotní doporučení jsou založena na údajích o hladině kyslíku v krvi, takže bělošští pacienti mají větší pravděpodobnost, že se jim dostane péče než lidem tmavší pleti, kteří se potýkají se stejně nízkým okysličením krve.

Apple tvrdí, že funkce testování hladiny kyslíku v krvi, která je v hodinkách Apple Watch Series 6, využívá čtyři shluky LED světel na zadní straně zařízení ke kompenzaci „přirozených změn v kůži“. Vyzařované světlo se odráží a snímá fotodiodami. Ty následně přenášejí data do aplikace Blood Oxygen, která měří nasycení kyslíku v krvi.

Zdroj: Forbes; Mashable