Anglo-zanzibarská válka: Konflikt z roku 1896 trval maximálně 45 minut

Přidat na Seznam.cz

Během jediné hodiny se přepsaly dějiny jednoho ostrova. Palác se proměnil v sutiny, jeden sultán uprchl a druhý nastoupil ještě ten den. Britské impérium ukázalo, jak rychle dokáže jednat, a Zanzibar na to nezapomněl dodnes.

Běžné války se táhnou roky. Jsou plné bitev, politiky, vyjednávání, krve i zbytečných ztrát, ale tahle byla jiná. Psal se 27. srpen 1896 a právě ten den se na ostrově Zanzibar odehrála nejkratší válka v zaznamenaných dějinách. Trvala přibližně 38 minut, v některých pramenech se uvádí 45 minut. I kdyby to bylo o pár minut víc, pořád by to nezměnilo nic na tom, že šlo o vojenský zásah s razancí blesku.

Zní to až absurdně, ale ve skutečnosti to byla velmi důsledně naplánovaná akce. Nešlo o nedorozumění nebo náhodné přestřelky, ale o přímou konfrontaci mezi britskou říší a mužem, který se rozhodl zpochybnit její autoritu.

Starobylá děla před budovou v Zanzibaru
Historická děla stojí jako svědkové rychlého střetu. | Zdroj: Shutterstock

Kdo bude novým sultánem?

Zanzibar, ostrov omývaný Indickým oceánem, byl na konci 19. století centrem obchodu i strategických zájmů. Pro Brity představoval klíčový bod v oblasti, a tak si dobře hlídali, kdo tu má hlavní slovo. Když 25. srpna 1896 náhle zemřel sultán Hamad bin Thuwaini, britští diplomaté očekávali, že jeho nástupcem bude někdo, koho si sami předem schválí.

Jenže věci se zvrhly. Trůnu se bez britského svolení chopil Khalid bin Barghash, muž s vlastními plány a nulovým zájmem podřizovat se Londýnu. Britové ho varovali, že jeho nárok neuznávají a že by měl palác okamžitě opustit. Khalid si ale postavil hlavu, zabarikádoval se v sídle a kolem sebe shromáždil tisíce mužů a několik děl. Přístavní zátoku navíc posílil dvěma loděmi. Bylo jasné, že tohle neskončí vyjednáváním.

Britský konzul Basil Cave vydal varování, že pokud Khalid neabdikuje, bude následovat vojenská akce. Termín ultimáta byl stanoven na devět hodin ráno 27. srpna a k žádnému smíru nedošlo.

Rána jako z děla

Přesně dvě minuty po deváté se z britských lodí ozvala salva. Palác byl během několika minut zasažen desítkami granátů. Výbuchy otřásaly budovami, obrana se rychle rozpadala. Děla sultána byla zničena téměř okamžitě, část vojáků zemřela přímo v troskách a zbytek prchal v panice.

Sám Khalid uprchl ještě během ostřelování do německého konzulátu. Britové věděli, kde je, ale na diplomatickou půdu nevkročili. Němci ho následně odvezli do bezpečí v dnešním Tanzanii a tak skončila jeho vláda, která trvala sotva tři dny.

Britové mezitím okamžitě dosadili nového sultána. Hamoud bin Mohammed byl loajální a ochotný spolupracovat. Válka byla oficiálně ukončena ještě dřív než lidé na ostrově stihli vůbec pochopit, co se vlastně děje.

Ztráty byly jednostranné. Britská strana hlásila jediného zraněného námořníka. Na straně Zanzibaru se počet mrtvých a zraněných pohyboval kolem pěti set. Vojenská akce trvala necelou třičtvrtě hodinu, ale její následky zasáhly celý region.

Bývalý královský palác v Zanzibaru
Zničený palác připomíná nejkratší válku v dějinách. | Zdroj: Shutterstock

Dějepis s ironickým koncem

Z pohledu historiků šlo o učebnicový příklad koloniální dominance. Technologická převaha, rozhodnost a diplomatická mazanost Britů zcela zdecimovala místní odpor. Khalid se sice snažil projevit sílu, ale neměl šanci. Britská flotila byla nejen lépe vyzbrojená, ale především připravená bez váhání jednat.

Zanzibar se po této události stal ještě pevnějším bodem na britské mapě zájmů. Formálně zůstal sultanátem, ale v praxi už šlo o protektorát pod přímým vlivem Londýna. Plné samostatnosti se ostrov dočkal až téměř po sedmi desítkách let, konkrétně v roce 1963.

A i když se dnes anglo-zanzibarská válka zmiňuje spíš jako zvláštnost z učebnic, následky tehdejšího zásahu byly vážné a zasáhly na dlouho. Šlo o reálný konflikt, který ukázal, jak nekompromisní byla koloniální pravidla a jak málo stačilo k tomu, aby se někdo stal poraženým.

Co trvá chvíli, může bolet dlouho

Nejkratší válka světa nám připomíná, že čas není jediným měřítkem důležitosti. Někdy trvá rozhodnutí minutu, ale ovlivní generace. Anglo-zanzibarský konflikt možná netrval ani hodinu, přesto v sobě nese poselství o moci, kontrole a neochotě jednat s rovnocenností.

Zdroje: WikipedieBritannicaHistory Collection