Proč si dělat zbrojní průkaz a k jakým účelům?

Přidat na Seznam.cz

Asi úplně každý z nás někdy přemýšlel o tom, jaké je to v ruce držet zbraň. Někteří z nás to možná již zkoušeli a chtěli by získat o této problematice více informací.

Zbrojní průkaz můžeme získat k mnoha různým účelům, a od toho se odvíjí také další možný výcvik.

jaké jsou skupiny zbrojních průkazů?

Zbraně v České republice rozdělujeme celkem do 5 skupin. Je to upraveno na základě zákona o zbraních, a to tímto způsobem:

  • skupina A ke sběratelským účelům – Pakliže jste fanouškem zbraní a zajímá vás historie, která je doprovází, můžete žádat o zbrojní průkaz této skupiny. Pokud jste se totiž dostali k zajímavé sbírce nebo kouskům, bez zbrojního průkazu to pro vás může být problém až na samé hranici trestního zákona – do křížku s českou justicí se určitě dostat nechcete. V některých případech totiž hrozí i tresty odnětí svobody, a za to opravdu nestojí. Zvažte zda-li by při vašem sběratelském koníčku neměl smysl zbrojní průkaz.
  • skupina B ke sportovním účelům: Zaujala vás sportovní střelba? Nebo si myslíte, že se při sportovní střelbě dobře odreagujete? Udělejte si zbrojní průkaz ke sportovním účelům. Ať už vás zajímají pistolové, puškové disciplíny nebo brokové, jistě zbrojní průkaz využijete.
  • skupina C k loveckým účelům: Je myslivost něčím k čemu inklinujete? K lovu divoké zvěře se dnes odhodlá málokdo, ale pro některé je ideálním koníčkem. Zbrojní průkaz využijete i k loveckým účelům při lovu divočáků nebo bažantů.
  • skupina D k výkonu zaměstnání nebo povolání: Rozhodli jste se chránit vlast a její občany. Chcete se stát oddaným policistou nebo vojákem? V takovém případě využijete zbrojní průkaz této skupiny.
  • skupina E k ochraně zdraví, života nebo majetku: Vlastníte rozsáhlé pozemky a nemovitosti, nebo zajišťujete jejich ochranu, i v takovém případě můžete zažádat o zbrojní průkaz.

A nezapomeňte, zbraně nejsou hračka a ani neslouží k násilí. Mají být především nástrojem obranným.