Nejoblíbenější investice? Češi sázejí na koupi a prodej bytu v Praze

Přidat na Seznam.cz

Ztráta příjmu může velmi citelně ovlivnit chod domácnosti. Přesvědčili jsme se o tom ostatně i během epidemické krize. Proto přibývá lidí, kteří hledají způsoby jak zhodnotit peníze. Mezi nejžádanější patří například koupě a prodej bytu Praha má v tomto směru výhodu velké poptávky. Jaké jsou další oblíbené možnosti investování?

Peníze na účtu – nulové zhodnocení

Značná část Čechů zhodnocování peněz však příliš neřeší a nechávají je jednoduše ležet na účtu. Mají je tak kdykoliv k dispozici, což dodává neúplně logický pocit jistoty. Ať už jde o běžný nebo spořicí účet, podmínky jsou téměř stejné.

Spořicí účty jsou oblíbenou variantou, jak si zařídit finanční rezervu pro případ výpadku příjmu. Peníze máme rychle po ruce a můžeme s nimi manipulovat. Nicméně zhodnocení peněz na spořicích účtech je minimální a většinou nepokryje ani inflaci. Na běžném účtu pak tuto ztrátu ceny peněz vidíme nejvýrazněji.

Stavební spoření – státní příspěvek, ale s poplatky

Velmi oblíbené je stavební spoření, jehož popularita v poslední době ještě více roste. Jeho výhodou je pojištění vložených peněz a zajímavá státní podpora. Abychom však získali maximální podporu, musíme peníze na stavebním spoření uložit nejméně na šest let.

Nevýhodou stavebního spoření jsou změny podmínek ze strany státu a taky mnohé poplatky, třeba za uzavření smlouvy a vedení účtu.

Nemovitosti – konzervativní a jistá investice

Investiční bydlení se řadí k nejoblíbenějším způsobům Čechů kam odložit našetřené peníze. Proč jsou nemovitosti tak populární? Češi tuto formu investice vnímají jako bezpečnou a věří tomu, na co si mohou sáhnout. Pravdou je, že vklad do investičního bytu je opravdu bezpečnější než například akcie. Nemovitosti totiž nepodléhají výkyvům na trhu a je jen velmi malá šance, že by ztratily svou hodnotu.

Investice do nemovitosti však sebou nese řadu dalších výdajů a povinností. Zaprvé nám vzniká jistá daňová zátěž a zadruhé byt nebo dům vyžaduje průběžné náklady na údržbu. Máme-li v bytě nájemníka, musíme počítat s tím, že byt do určité míry poničí. Investiční byt rovněž vyžaduje čas, který věnujeme například výměně nájemníků.

O bydlení můžeme uvažovat jako o investici pouze ve chvíli, kdy ho dále pronajímáme, nebo ho za nějaký čas prodáme za lepší cenu. Můžeme například starý byt zrekonstruovat, a několikanásobně tak zvýšit jeho hodnotu. Výhodou je, že ceny nemovitostí rostou a zájem neklesá, takže prodat byt by neměl být nejmenší problém. Především v Praze poptávka stále převyšuje nabídku bytů a to i přesto, že zde najdeme nejvíce nových developerských projektů.

Dluhopisy – jednoduché ale s mírou rizika

Podobně jako nemovitosti bývají dluhopisy označovány za konzervativní formu investice. Nejsou už ale tak bezpečné jako investiční bydlení. Dluhopisů existuje velké množství, protože v podstatě každá firma může emitovat obligace. Nikdo nám ovšem nezaručí, že nám společnost peníze vyplatí zpátky, pokud její projekt nevyjde, nebo se dostane do insolvence.

O něco jistější variantou dluhopisů jsou ty státní. Je totiž menší šance, že zkrachuje stát, než že se to přihodí soukromému podniku. Nicméně státní bondy mají velmi nízké procento zúročení a často se co do výnosnosti rovnají jen spořícím účtům.

Dluhopisy však mají některé výhody. Především jsou velmi jednoduchým nástrojem, který zvládne i začínající investor, a nevyžadují žádné další poplatky. Většinou nabízejí pevný výnos, takže víme, na čem jsme a kolik dostaneme.

Akcie – vyžadují dávku trpělivosti

Akcie přinášejí rozhodně zajímavější výnosy než dluhopisy. Nicméně výhodné jsou pouze jako dlouhodobá investice, tedy minimálně po dobu deseti let. Pokud své peníze vložíme do silné prosperující firmy, pak nás čekají opravdu zajímavé výnosy. Navíc získáme podíl ve firmě. To vše ale závisí na hospodářských výsledcích společnosti. Pokud se jí nedaří, nedostaneme nic ani my.

Nevýhodou akcií jsou velké výkyvy na trhu. Zatímco v jedné chvíli firma roste, další den její akcie klesají. Výplata dividendy je proto pokaždé jiná a my nemůžeme počítat s žádnou jistotou. Proto jsou akcie určené pro zkušenější investory, kteří mají přehled o trhu a pohybu akcií a dokáží s nimi trpělivě obchodovat.

Jaké jsou podle vás nejjistější formy investování? Vyplatí se pořídit nemovitost, nebo preferujete rychlejší zhodnocení peněz?