Jaké na dvorku postavit zastřešení?

Přidat na Seznam.cz

Kdo má dostatečně velkou zahradu a zároveň by ji rád využíval třeba i k občasnému posezení s přáteli, musí se postarat nejen o podlahu, ale také i o nábytek, potažmo zastřešení. Hlavně na střeše hodně lidí šetří, a přitom se jedná o možná nejdůležitější část celého projektu.

Ochrana proti dešti i slunci

Vybudovat si u doma vlastní venkovní posezení má smysl pouze v případě, že bude mít střechu. Její absence totiž znamená nutnost klidit se do domu vždy, když začne třeba i jen trochu poprchávat, což je samozřejmě škoda. Ono bývá venku hezky i za deště, jen nesmí pršet přímo na nás.

K ochraně před venkovními živly má samozřejmě sloužit střecha. V tomto případě se však snaží řada lidí škudlit a místo něčeho kvalitního použije třeba nepromokavou plachtu. Ty však k tomuto účelu nejsou stvořené a není tak vůbec divu, že většinou nevydrží takové provizorní zastřešení déle než jednu sezónu.

Tvorba venkovního posezení rozhodně není levnou záležitostí a určitě se nikdy nevyplatí ne něm šetřit. Proto, když střecha, tak skutečně něco kvalitního. Ideální je pro tento účel použít pergoly či zahradní altány.

Ledacos vydrží

Pergoly i altány jsou konstrukce, které jsou nejen na českých zahradách jako doma. Nejenže dobře vypadají a nabízejí krytí proti dešti i otravnému slunečnímu záření, ale rovněž jsou dostatečně odolné, takže dokáží fungovat i mnoho desetileté bez ztráty kytičky.

Hodně zde záleží na použitém materiálu. Dřevo vydrží hodně, avšak musí se pravidelně natírat ochrannými oleji. Hliník či jiné kovy jsou na tom v tomto ohledu ještě lépe, navíc jsou bezúdržbové. Na rozdíl od dřeva se však nehodí do každého prostředí.

Snadná montáž

Obě výše zmínění konstrukce nejsou vůbec složité, zvláště, když si člověk objedná některou z prefabrikovaných verzí. Ty je možné složit svépomocí poměrně rychle.

Snadné je i jejich vylepšování. Velmi dobře se na altánech i pergolách vyjímají kupříkladu plotové zástěny, které mohou fungovat jako výborné krytí proti větru i zvědavým sousedům.