Jak si efektivně psát poznámky? 

Přidat na Seznam.cz

Každý znás si někdy dělá nebo dělal poznámky – do sešitu, na lísteček na ledničce nebo do online aplikace. Poznámky využíváme většinou kjednomu ze tří hlavních účelů: nejčastěji je píšeme proto, abychom se znich mohli učit. Jenže jak psát poznámky efektivně? To si prozradíme vdnešním článku. 

K čemu využíváme poznámky? 

Níže si uvedeme tři hlavní účely, pro které poznámky píšeme. 

  1. Abychom si díky nim na něco vzpomněli 

Jsou to především: 

  • staré dobré zápisky vdiáři
  • poznámky v kalendáři,  
  • poznámky v rámci lístečkové mozaiky na dveřích lednice, 
  • obyčejný papír položený na stole.  

Ve všech případech má jít o připomenutí krátkodobých činností (úkolníček), jako je třeba vynesení koše, nákupního seznamu nebo krátká poznámka pro členy rodiny apod. Z dlouhodobého hlediska může jít o poznámky s úkoly, které se pravidelně opakují nebo se mohou stát za dlouho (například naplánovaná schůzka). 

Tenhle typ poznámek nám pomáhá vyčistit si hlavu od zbytečných myšlenek, které tak můžeme odložit (ale zároveň se k nim za čas vrátit) a mozkovou kapacitu využít na něco podstatnějšího. K těmto poznámkám se můžeme vrátit například každý den nebo ve chvíli, kdy je to potřeba. 

  1. Aby rozvedly myšlenku 

Tyhle typy poznámek rozvádějí a doplňují myšlenky a informace, která se nevešly/nehodily do hlavního textu. 

  • Scénické poznámky – najdete je v tištěných divadelních hrách nebo v divadelním či filmovém scénáři. V případě divadelní hry jde o tzv. vedlejší texty dramatu a do scénických poznámek patří vše, co není monolog nebo dialog postav, takže popis prostředí, popis akcí, které postavy dělají (grimasy, gesta, chování) a další poznámky, které jsou zrovna podstatné, například co se děje kolem postav (začne sněžit, kolem proběhne kůň apod.). V případě filmového nebo divadelního scénáře zanáší poznámky režisér, inspicient, osvětlovač nebo třeba herci, jde o aktualizace, upřesňující informace i nápady tvůrčího týmu. 
  • Poznámky pod čarou – Setkáte se s nimi nejčastěji v odborné literatuře, ať už jde o studentské texty jako seminární, bakalářské nebo diplomové práce nebo v knihách, časopisem a jiných publikacích. Poznámky pod čarou jsou většinou ve formě citace z jiného díla, nebo upřesňují pojem nebo tvrzení z hlavního textu. 
  1. Abychom se z nich mohli učit 

Jde o nejpodstatnější typ poznámek. Poznámky si píšeme například: 

  • ve škole (sem patří jen studentské poznámky, ne poznámky od paní učitelky v žákovské knížce), 
  • vpráci, abychom si zapsali firemní know-how, novinky a poznámky k projektům,  
  • při vysvětlování kamaráda, jak zapojit skener k PC, 
  • při čtení knihy, pokud se chceme k některým informacích vracet. 

U tohoto typu poznámek je nejdůležitější, jak si poznámku zapíšeme a zda nám později bude dávat smysl, nebo svůj zápisek už nepochopíme. Určitě jste si někdy během přednášky napsali krátkou poznámku, která v té chvíli dávala perfektní smysl, ale o týden později už jste sami sebe nechápali. 

Kam a jak si psát poznámky efektivně si představíme níže. 

Kam si psát poznámky? 

Máme prakticky jen dvě možnosti. Poznámky můžeme vytvářet buďto v online podobě, nebo v papírové formě. Poznámky v papírové podobě jsou většinou v sešitě nebo na papíře. S online poznámkami je možností víc. 

Kam psát online poznámky 

Online aplikací na poznámky je spousta a každému bude vyhovovat něco jiného podle toho, jaké funkce hledá a zda chce aplikaci používat jen pro rychlé poznámky, nebo pro delší texty. Můžete vyzkoušet některou z těchto: 

  • Moje poznámky – Zápisník
  • OneNote
  • Word
  • Evernote
  • Google Keep.  

Pro psaní a ukládání pracovních poznámek pro vás nebo pro celý tým nabízí řešení různé projektové nástroje.  

Jak si psát poznámky efektivně? 

Ať už si potřebujete zapisovat poznámky z ústního výkladu nebo z psaného textu, měli byste si vyvinout systém zápisu, který vám bude vyhovovat a ke kterému se budete rádi vracet. Co vám v tom pomůže? 

  • Strukturujte. Využijte k tomu bodové nebo číselné odrážky, zvýrazňujte, používejte odstavce a další formální pomůcky, které vám usnadní následnou orientaci. 
  • Zapisujte tak, abyste smysl pochopili i za delší dobu. Ve chvíli zápisu víte, co poznámka znamená. Ale pokud ji alespoň trochu nerozvedete, je možné, že za pár dní nebo týdnů už vůbec nepochopíte, o co šlo. 
  • Nepište si všechno. Zápisky o pár slovech nám často zpětně nedávají smysl. Zápisky o mnoho větách sice smysl dávají, ale zbytečně nás zahlcují a zabírají zbytečně moc kapacity. Ideální je psát jednoduše, ale tak, abyste myšlenku pochopili.  
  • Poznámky si po sobě přečtěte. Informace z poznámek si jednak zapamatujete a může vás tak napadnout, jak už napsané poznámky ještě doplnit a upravit. Poznámky si znovu přečtěte ideálně do jednoho dne. Podle výzkumů totiž bez zopakování 80 % informací z učení do jednoho dne zapomeneme. 

Proč je důležité psát si poznámky? 

Smutným faktem je, že do 30 dní většinou zapomeneme 90 % z toho, co jsme se naučili. Takže pokud si zpracovního briefu, školního učiva nebo odborné četby neuděláte poznámky, většina informací se vám vypaří z hlavy.