Zpráva OSN: Každý rok skončí v popelnici 1 milarda tun potravin

Přidat na Seznam.cz

Potravinový odpad je problém, který se dotýká bohatých i chudých zemí. Podle nové zprávy OSN každoročně celosvětově plýtváme téměř 1 miliardou potravin.

V průměru je na osobu vyhozeno 74 kg potravin ročně. Tato čísla jsou obzvláště kontroverzní kvůli skutečnosti, že přibližně 690 milionů lidí na celém světě je podvyživených.

To však není jediný aspekt, kterému je třeba věnovat pozornost. Když vyhazujeme potraviny, plýtváme také finančními prostředky a prostředky věnovanými na jejich výrobu. Potravinový odpad a ztráty představují přibližně 10% emisí způsobujících klimatickou krizi. Intenzivní zemědělství je hlavní příčinou krize biologické rozmanitosti a globálního znečištění.

Podle odborníků je k účinnému boji proti tomuto jevu zapotřebí nejen systémová opatření, ale také větší povědomí spotřebitelů a používání produktů zakoupených tak, aby se minimalizovala jejich likvidace. Průzkumy naznačují, že během lockdownu ve Velké Británii se množství vyhozeného jídla snížilo zhruba o 1/5 díky skutečnosti, že více lidí si připravovalo jídlo doma.

„Snižování plýtvání potravinami by snížilo emise skleníkových plynů, zpomalilo ničení přírody přeměnou půdy a znečištěním, zvýšilo dostupnost potravin, a tím snížilo hlad a ušetřilo peníze během globální recese,“ uvedla Inger Andersen, vedoucí Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), která zprávu zveřejnila. „Podniky, vlády a občané z celého světa se musí podílet.“

Zpráva byla vytvořena na podporu globálního úsilí o splnění cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje snížit do roku 2030 potravinový odpad na polovinu.