Zoufalé rodiny pohřešovaných ruských vojáků se obracejí na jasnovidce. Kremelské úřady jsou nefunkční

Přidat na Seznam.cz

Proč je pro příbuzné pohřešovaných ruských vojáků snazší věřit jasnovidcům a věštcům než státu? Úřady v Rusku jsou dezorganizované a nefunkční. V rodinách, kde se jim přestal ozývat příbuzný povolaný na frontu, vládne frustrace. Kvůli nespolupracujícím úřadům se příbuzní pohřešovaných obracejí na jasnovidce, numerology a věštce – buď na radu přátel nebo online.

Od začátku války na Ukrajině zemřelo podle ruských zdrojů 11 000 ruských vojáků, podle Západních médií je číslo mrtvých Rusů 100 000. Těla často zůstávají neidentifikována. Rodiny pohřešovaných vojáků se snaží zjistit více o pohřešovaných příbuzných na ministerstvu obrany a většinou zůstávají bez jasných odpovědí.

Některé rodiny pohřešovaných vojáků se proto obrací na kouzelníky a jasnovidce. Většinou doufají v nějaký zázrak a zároveň mají nedůvěru k úřadům, které jim nepomáhají. Jen server Mediazona denně napočítal přes 150 žádostí denně o služby jasnovidců, kteří mají zjistit, co se stalo s pohřešovanými vojáky a uvádí příběh Táni Tarasové.

DNA se neprovádí, ostatky se jinak často nedají identifikovat

Mobilizovaný syn Maxim zmizel v dubnu poblíž Izyumu. Jeho kolegové Taťáně řekli, že auto, v kterém byl, odpálila mina, dva vojáci přežili, ale po otřesu si nemohli vzpomenout, co se stalo Maximovi. Tarasová proto plně nevěřila ve smrt svého syna. Navzdory matčiným pochybnostem vojenský registrační a náborový úřad odmítl provést test DNA. Po pohřbu Tarasová oslovila esoteriky, aby zjistili, co je s jejím synem. Ti používali tarotové karty, jiní se obrátili ke hvězdám. Téměř všichni se shodli, že mladík je mrtvý. 

Mnoho lidí zemře po explozích granátů nebo je vyhozeno do povětří minou, ostatky, které se podařilo odnést z bojiště, se po identifikaci posílají domů v zapečetěných zinkových rakvích, ne každý si je troufne otevřít.

Žádné tělo, žádné odškodné

„Co říct, obrátila jsem se na všechny (úřady) a nic mi neřekli – stručně vysvětluje žena hledající svého syna, který zmizel při ostřelování u Šachťorsku. „Nedělají DNA, k identifikaci mi vnutili tělo někoho jiného. Když není tělo, nemusí vyplácet žádné peníze.“

Jak píše deník New York Times, pátrání po pohřešovaných ruských vojácích je často frustrující a bezvýsledné. Ruské rodiny hledající své blízké tvrdí, že systém pátrání po pohřešovaných vojácích je stejně neorganizovaný jako vojenské úsilí Vladimira Putina, které je od počátku poznamenáno nefunkčností.

Při hledání odpovědí příbuzní uvedli, že hledají informace všude možně, včetně opakovaného volání na speciální horkou linku ministerstva obrany. Obracejí se na místní gubernie, kontaktují vojenské velitele nebo jiné vojáky, navštěvují nemocnice a márnice a tráví nespočet hodin na internetu skenováním videí se zajatými vojáky a také hledáním rad v internetových chatovacích skupinách. Většina z nich odchází zklamaná a stále hledá odpovědi. Nedivme se zoufalství, že oslovují i esoteriky.

„Získat informace o ruských vojácích, kteří bojují, byli zajati nebo zemřeli, je problém od začátku konfliktu,“ řekl Sergej Krivenko, ředitel skupiny pro lidská práva, která poskytuje právní pomoc ruským vojákům. „Nikdo na ministerstvu obrany neočekával takový rozsah,“ dodal pro New York Times.

Zdroj: Mediazona, New York Times