Zelenskyj ve svém projevu k NATO: Hamás a Rusko jsou stejné zlo. Vyzývá ke sjednocení

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval NATO ke sjednocení v boji proti terorismu a poznamenal, že taktika Hamásu v Izraeli je stejná jako ta, kterou používá Rusko proti Ukrajině, píše deník Ukrajinska pravda.

Zelenskyj to řekl Parlamentnímu shromáždění NATO v Kodani prostřednictvím videospojení:

„Jediný rozdíl je v tom, že tam je teroristická organizace, která zaútočila na Izrael, a tady je teroristický stát, který zaútočil na Ukrajinu. Deklarované záměry se liší, ale podstata je stejná.“

Připomněl, že izraelští novináři, kteří byli na Ukrajině a byli svědky následků ruských zvěrstev, nyní vidí totéž ve své vlasti.

Zelenskyj také spojil Írán s invazí na Ukrajinu a útokem na Izrael.

Podle něj Írán nemůže tvrdit, že nemá nic společného s tím, co se děje na Ukrajině, pokud prodává Rusku bezpilotní letouny Šahíd, a že nemůže tvrdit, že nemá nic společného s tím, co se děje v Izraeli, pokud jeho představitelé deklarují podporu Hamásu, píše deník Eurointegration.

„Kam až může takové zlo zajít? Ne dál, než kam ho necháme zajít. Naše jednota musí a může zlo zastavit. Naše touha po míru, ne jejich touha po krvi, by měla určovat, jak bude svět žít. Naše pravidla založená na mezinárodním právu, nikoli jejich pokusy učinit ze smrti pravidlo,“ dodal Zelenskyj.

S narážkou na situaci ve Spojených státech Zelenskyj řekl, že nyní není čas stáhnout se z mezinárodní arény do vnitřních sporů. Není čas se izolovat. Není čas mlčet nebo předstírat, že teror na jednom kontinentu neovlivňuje globální záležitosti.

Podle něj musí být Evropa aktivní. Spojené státy musí být aktivní. Turecko, Brazílie a celá Latinská Amerika, Japonsko, Austrálie, Kanada, africké státy, středoasijské státy, Korea, Pákistán, Indonésie, Karibik, tichomořské státy – všichni musí být aktivní v obraně života a mezinárodního práva. Čína, Indie, arabské státy musí pocítit, kolik se toho může rozpadnout, pokud dovolí teroristům dosáhnout svých cílů.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová v pondělí vyzvala Severoatlantickou alianci, aby se bránila únavě z války na Ukrajině.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se domnívá, že plnohodnotná válka Ruska proti Ukrajině má pro Evropu existenční význam, takže si Evropané nemohou dovolit nezvítězit společně s Ukrajinou.

Zdroj: Ukrajinska pravda, Eurointegration