Závod o přeživší po zemětřesení v Maroku. Počet obětí přesáhl 2 800

Přidat na Seznam.cz

Je více než 48 hodin po nejničivějším zemětřesení v Maroku za posledních šedesát let a záchranáři se předhánějí v hledání přeživších v troskách. Při katastrofě, která zdevastovala vesnice v pohoří Vysoký Atlas, zahynulo více než 2 800 lidí.

Odborník na seismologii varoval, že otřesy budou otřásat Marokem ještě několik týdnů nebo měsíců. Remy Mossu, ředitel Evropsko-středomořského seismologického centra, pro deník Sky News uvedl, že od zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály již zemi zasáhlo více než 25 následných otřesů.

„Otřesy se ještě objeví. Není to pravděpodobné, je to jisté,“ řekl Mossu.

Deník Independent uvádí, že někteří vesničané říkají, že mají problém najít dostatek místa na pohřbení svých mrtvých, protože pohřby mohou probíhat vedle záchranných prací. Jiní připravují další hroby připravené pro další těla, i když záchranné operace pokračují.

Marocký král Mohammed VI. poděkoval Španělsku, Kataru, Spojenému království a Spojeným arabským emirátům za vyslání pomoci, přičemž britská vláda vyšle do Maroka 60 specialistů na pátrání a záchranu a čtyři pátrací psy.

Podle Červeného kříže může náprava škod způsobených zemětřesením trvat několik let.

Zdroj: SkyNews, Independent