Záplavy v Libyi zabily přes 5 tisíc lidí. Počet obětí může být násobně vyšší

Přidat na Seznam.cz

Extrémní povodně v Libyi si vyžádaly podle údajů tamních úřadů více než 5 200 životů. Pravděpodobně se však nejedná o konečné číslo, protože v současné době jsou pohřešovány tisíce lidí. Může jít až o deset tisíc nezvěstných, uvedl server Abcnews.

Je velmi pravděpodobně, že počet obětí bude velmi výrazně narůstat. Zemřelých by tak mohlo být násobně více než je nyní. „Už v současné době je počet obětí obrovský. Dalších 10 tisíc lidí je navíc pohřešovaných,“ uvedl Téměř Ramadan z Červeného kříž pro deník the Guardian.

Jen ve městě Derna, které je nejhůře postiženou oblastí, bylo potvrzeno nejméně 700 mrtvých v důsledku bezprecedentních záplav. Po protržení velké přehrady byla zhruba čtvrtina města naprosto srovnaná se zemí.

V této oblasti mají navíc problémy i záchranáři. Telefonní signál funguje velmi omezeně a často dochází k výpadkům elektrické energie. Podle dostupných informací záchranáři našli v troskách přes 1 500 těl. Několik obětí na životech zaznamenala také města Al Marj, Susah, Shahat a Al Bayda.

Podle generála Chalífy Haftara, šéfa mocné libyjské vojenské frakce, která ovládá východní část rozdělené země, probíhaly v úterý záchranné a pomocné práce na pomoc postiženým povodněmi. „Vydali jsme okamžité pokyny k využití všech našich kapacit, poskytnutí potřebné podpory veškerého naléhavého zdravotnického vybavení, provozu zdravotnických konvojů a přidělení přístřeší těm, kteří přišli o své domovy,“ uvedl Haftar.

Zdroj: Abcnews, the Guardian