Záplavy v Libyi: Počet obětí stoupl na 11 300. V moři se našla těžce se rozkládající těla

Přidat na Seznam.cz

Libye – Počet obětí ničivých záplav v libyjském městě Derna na východním pobřeží vzrostl podle sobotní zprávy OSN na nejméně 11 300. Očekává se, že pokračující pátrací akce přinesou další oběti, píše server CNN.

Dalších 170 lidí zahynulo v důsledku záplav mimo Dernu, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). V samotné Derně se stále pohřešuje nejméně 10 100 lidí.

Libyjské úřady vyšetřují, co bylo příčinou zřícení přehrad, zkontrolovali domy a zjistili, zda by údržbová opatření mohla katastrofě zabránit, píše deník The New York Times.

Podle OSN bylo od extrémních srážek, které přinesla bouře Daniel, na severovýchodě Libye vysídleno více než 40 000 lidí.

Vzhledem k tomu, že tisíce vysídlených osob jsou nyní v pohybu, roste riziko vystavení se účinkům nášlapných min, které zůstaly po letech konfliktu, protože povodňové vody je nyní přesunuly, píše server CNN.

Téměř 300 000 dětí, které byly vystaveny záplavám v důsledku bouře Daniel, čelí zvýšenému riziku cholery, podvýživy, průjmu a dehydratace. Tyto děti rovněž čelí „zvýšenému riziku násilí a vykořisťování“.

Záchranáři procházejí zřícenými budovami a prohledávají moře, aby vylovili mrtvá těla, protože naděje na přežití se stále zmenšuje. Většina mrtvých těl se nachází ve vodě, uvedly mezinárodní záchranné mise a vyzvaly k poskytnutí dalšího vybavení a pomoci.

„Těla se silně rozkládají a v určitém okamžiku by jejich vyzvednutí nemuselo být možné. Potřebujeme pomoc, aby byl náš zásah účinnější,“ uvedl zástupce tuniské mise na setkání s kolegy z Ruska, arabských zemí, Turecka a Itálie.

Mrtvá těla jsou také uvězněna pod hromadami bahna v dosud obydlených obytných oblastech v Derně a mohla by vyvolat zdravotní krizi, pokud nebudou oblasti evakuovány, varovaly týmy.

Zdroj: CNN, The New York Times