Zámek v Panenských Břežanech byl rezidencí nacistických činitelů. Dnes je v něm Památník útlaku a odboje
Zhruba dvacet minut jízdy autem z centra Prahy leží Panenské Břežany – malá, poměrně nenápadná obec obklopená zelení.
Na první pohled nejspíš nikoho z návštěvníků nenapadne, že právě zde sídlili nejmocnější představitelé zrůdné nacistické okupace. Horní ze zdejších zámků se totiž ve 40. letech 20. století stal bydlištěm nejprve říšského protektora Konstantina von Neuratha a po něm i nechvalně proslulého Reinharda Heydricha.
Místo odporu i utrpení
Dnes v zámku sídlí Památník národního útlaku a odboje, který toto temné období nacistické okupace připomíná a zároveň vzdává hold statečnosti těm, kteří se jí postavili. Spojuje tak silný historický kontext s osobními příběhy a nabízí návštěvníkům důležitou lekci z bohužel poměrně nedávné minulosti.

Zámek byl postaven už v 19. století, ale do dějin se nesmazatelně zapsal až o něco později. Již krátce po okupaci, v roce 1939, zde začal přebývat Konstantin von Neurath, první říšský protektor. O dva roky později v roce 1941 ho pak nahradil Reinhard Heydrich, který si ze zámku učinil své hlavní působiště. Právě odtud řídil teror vůči českému obyvatelstvu a plánoval tvrdé nařízení represí.
Zámek se tak zároveň stal symbolem moci a strachu. Heydrich sem dojížděl z Prahy, ale často zde i přespával s rodinou. Dům byl pochopitelně velmi přísně střežen, obklopený ploty a kontrolními stanovišti. A právě odsud odjel 27. května 1942 Heydrich naposledy – a to ke svému naštěstí poslednímu přejezdu Prahou – k místu, kde na něj čekali parašutisté Gabčík a Kubiš.
Dnes symbol útlaku a odboje
Po válce připadl zámek státu a následně dlouhá léta chátral. Teprve v posledních letech došlo k jeho obnově a otevření veřejnosti. Teprve od roku 2022 v něm funguje Památník národního útlaku a odboje, který je součástí Národního muzea.

Expozice jsou s ohledem na skutečnost zasazené do historických prostor a kombinují klasické vitríny s moderními multimediálními prvky. Návštěvníci se tak mohou seznámit s životem za protektorátu, perzekucí českých občanů, ale i se statečnými činy odbojářů. Najdeme zde dokumenty, dobové fotografie ale i výpovědi pamětníků. Působivá je také část věnovaná samotné operaci Anthropoid a následnému nacistickému útlaku.
Místo odvahy i utrpení
Zámek v Panenských Břežanech dnes nestojí jako luxusní památka, ale jako varující připomínka historie, která není tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Záměrně se zde nesází na efektní expozice, ale na hluboký lidský prožitek. Pro školy i širokou veřejnost je památník cenným vzdělávacím nástrojem – nabízí komentované prohlídky, workshopy i přednášky.
Místní i zahraniční návštěvníci tak mohou nahlédnout pod pokličku každodenního života v protektorátu a pochopit, jak složité bylo rozhodnutí postavit se zlu. Zámek je navíc citlivě zakomponován do okolní krajiny – tichý, skromný, ale nesmírně silný ve svém poselství.
Zdroj: visitcentralbohemia.com, wikipedia.org