Zajistěte si bezstarostný důchod: Jednoduché spořicí tipy, které vám ušetří tisíce

Přidat na Seznam.cz

Do důchodu lidé chodí stále v pozdějším věku. Věková hranice se zvyšuje, ne však výše starobního důchodu. I přes pravidelnou valorizaci je obvykle důchod velmi nízký. A tak je na čase přemýšlet o některém ze spoření. 

Uvažujete-li o spoření, nejdříve je nutné stanovit si základní rozpočet a přehled o svých financích. V zásadě platí jednoduchá poučka. Ta říká, že je lepší pravidelně a co nejdéle spořit i pouhých pár set korun. Díky dlouhodobému spoření se suma peněz zvyšuje o úroky. I když spoříte málo, pořád je to lepší než nic. Obecné informace také uvádí, že chcete-li v důchodu žít důstojný život, při kterém nemusíte obracet každou korunu, na spořícím účtu byste měli mít minimálně 2 miliony korun. I to při dnešních cenách může být nedostačující. Nezapomeňte, že délka dožití se neustále prodlužuje. 

Žena házející peníze do prasátka.
Čím dříve spořit začnete, tím lépe. Zdroj: Shutterstock

Doplňkové penzijní spoření zvýší příspěvek od státu 

Dříve oblíbenou variantou šetření peněz, která je v dnešní době stále více kritizována, je doplňkové penzijní spoření. I přes své výhody a nevýhody je to možnost, jak si lze naspořit alespoň určitou část peněz. Tento druh šetření je upravován českými zákony. I přesto, že nemusí být příliš výhodný, zpravidla jsou u takového spoření peníze v bezpečí. Obrovskou výhodou doplňkového penzijního spoření je možnost získat od zaměstnavatele příspěvek. Stejně tak si lze příspěvky odečíst z daní. Za určitých podmínek můžete očekávat i finanční příspěvek od státu.

Další často využívanou variantou je sjednání stavebního spoření. I u něj může člověk očekávat finanční příspěvek od státu. Výše státního příspěvku může dosahovat až 2 000 Kč ročně. Začnete-li spořit ve vhodný okamžik, setkat se můžete s akční nabídkou spořitelny či banky. Během spoření jsou peníze úročeny pevnou úrokovou sazbou. Ta se obvykle pohybuje kolem 1 – 2 % ročně. Nevýhodou u tohoto typu spoření je nemožnost vybírat finanční prostředky minimálně po dobu 6 let. V opačném případě byste přišli o všechny výhody.  I u tohoto typu spoření lze z daňového základu odečíst úroky . 

DIP je novinkou loňského roku 

Při snaze naspořit na důchod peníze lze využít i takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Ten je kombinací flexibilního investování spolu s navýšením spoření o státní finanční podporu. Při investování do DIP lze peníze vložit do akcií, dluhopisů nebo jiných investičních produktů. Z daňového základu se při spoření ročně odečítá až 48 000 Kč. I přesto, že peníze můžete využít dříve, je pro efektivnost investice doporučováno spoření alespoň 10 let.  

Možností jsou i investice do podílových fondů. Z dluhopisových, smíšených fondů či fondů na nemovitosti si lze vybrat přesně takový typ spoření, které odpovídá vašim budoucím finančním plánům . Vybrat si můžete i riziko, které jste při spoření ochotni podstoupit. Konzervativní fondy sice zajišťují menší výnos, zato i bezpečnější investici. Opakem jsou fondy dynamické. U nich můžete očekávat vyšší výnos. 

Investovat do podílových fondů můžete i v případě, že máte nižší finanční úspory. Investice za vás mohou řídit zkušení odborníci. Hned na začátku si ale zkontrolujte, zda poplatky spojené s investicí nepřesáhnou výši vašeho budoucího výnosu. 

Pár házející peníze do prasátka.
Poctivé spoření zlepší vaše příjmy v důchodu. Zdroj: Shutterstock

Úrok spořících účtů je minimální 

Ten, kdo nevěří bankám, nebo se bojí, že by o své úspory mohl přijít, může peníze uložit na běžném spořícím účtu své banky. Zde je ovšem riziko, že úrok na účtu nepokryje ani základní míru inflace. Míra úroku se neustále mění. V současné době opět klesá, ještě dva roky zpátky byl úrok poměrně vysoký. Záleží tak na tom, jak moc chcete kvůli zhodnocení peněz riskovat.

Zdroje: FinancniVzdelavani, Mfcr, Conseq