Záhada zničeného Nord Streamu: V době exploze byly v oblasti dvě lodě s vypnutými sledovacími zařízeními

Přidat na Seznam.cz

Výbuch Nord Streamu 2 otřásl Evropou. Úřady okamžitě pojaly podezření, že by mohlo jít o sabotáž. Nová analýza serveru satelitních snímků společnosti SpaceKnow ukazuje, že v okolí míst úniku se ve dnech bezprostředně před výbuchem objevily dvě velké lodě s vypnutými sledovacími zařízeními, informuje server Wired.

Podle analýzy společnosti SpaceKnow, která se zabývá monitorováním satelitních dat, propluly obě tajemné lodě, v okruhu několika kilometrů od míst, kde došlo k únikům plynu z plynovodu Nord Stream 2. „Snažily se utajit informace o svém pohybu, měli vypnutá sledovací zařízení, aby nikdo neznal jejich polohu,“ řekl Jerry Javornický, ředitel a spoluzakladatel společnosti SpaceKnow.

Objev byl učiněn na základě analýzy satelitních snímků z několika družic a nejspíš posílí spekulace o příčině výbuchů. Když ve SpaceKnow odhalili tajemné lodě, tak svůj objev okamžitě oznámili představitelům NATO, kteří incident zničení Nord Streamu vyšetřují. Podle Javornického požádali představitelé NATO SpaceKnow o další informace, uvedl server ArsTechnica.

Je to sabotáž

Mluvčí NATO Oana Lungescuová uvedla, že NATO současnou situaci nekomentuje, potvrdila ale, že NATO považuje zničení Nord Streamu 2 za „úmyslný a nezodpovědný sabotážní čin“ a zvýšilo svou přítomnost v Baltském a Severním moři. Úředník NATO, který neměl povolení mluvit veřejně, nicméně potvrdil serveru Wired, že NATO obdrželo údaje od společnosti SpaceKnow a uvedl, že satelitní snímky se mohou hodit k vyšetřování.

Javornický říká, že k odhalení lodí společnost prohledala 90 dní archivovaných satelitních snímků z různých satelitních systémů, včetně placených a bezplatných služeb. Detekci objektů zase provedly jejich přístroje. „Máme 38 specifických algoritmů, které dokáží detekovat vojenskou techniku,“ říká Javornický a dodává, že systém SpaceKnow je tak přesný, že dokáže rozlišit konkrétní modely letadel na přistávacích drahách.

Zdroje: Wired, ArsTechnica