Začíná vyšetřování ruských válečných zločinů. Pomáhat bude i Česko

Přidat na Seznam.cz

Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině se pomalu rozbíhá a už nyní při jejich identifikaci a ověřování spolupracuje mnoho nevládních organizací. Zástupci ukrajinské iniciativy za lidská práva (ZMINA) požádali o podporu také Českou republiku.

Deník.cz píše, že Evropská komise již započala s návrhem na vytvoření zvláštního trestního tribunálu a podklady pro vyšetřování získává od dobrovolnických organizací, které zločiny odhalují přímo na Ukrajině. Podle ukrajinské právničky Natalii Ochotnikové dochází ke sbíraní důkazů pomocí pořízených fotografií a videí, což jim ulehčuje i aktivita obyvatel, kteří snímky pořizují.

Takto získané informace jsou ověřovány ze tří nezávislých zdrojů. Organizace ZMINA se soustředí hlavně na případy mučení, podezřelá zmizení různých aktivistů a násilné deportaci obyvatel do Ruska. Podle Ochotnikové odkrývají postupně veškeré myslitelné válečné zločiny.

Nejvíce válečných zločinů je hlášeno z oblastí, jako je Buča, Irpiň, Cherson nebo Charkov, informuje WashingtonPost. Podle generálního prokurátora Andrije Kostina, se světová veřejnost dozvěděla pouze o masovém hrobě v Izjumu, v kterém bylo nalezeno 451 těl. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování zatím nejsou další detaily zveřejňovány.

Zapojilo se i Česko. Ať už přímo na Ukrajině, tak i na území České republiky. Česká policie se již několika případy zabývá. „Policie provádí kontinuálně výslechy. Můžeme říci, že jsou jich desítky, a v rámci nich zajišťuje důkazy, které by se měly stát součástí celkové databáze,“ informovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Pro nahlašování zločinů je na adrese oznameni.policie.cz speciální dotazník. Oběti nebo svědci tu mohou podávat svědectví ve čtyřech jazycích včetně ukrajinštiny. Při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině se česká policie nespoléhá jen na informace z internetového dotazníku, svědky se snaží sama vyhledávat a kontaktovala už také několik novinářů, kteří pobývali na Ukrajině.

Zdroj: denik.cz, WashingtonPost, Policie ČR, redakce