Záběry z ruské továrny. Tisíce tanků a dronů plánují opustit výrobní linky

Přidat na Seznam.cz

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv navštívil Omský závod na výrobu tanků, kde nařídil modernizaci tisíců těchto strojů. Na videu zveřejněném na internetu jsou vidět modernizované tanky T-80BV, jak uvádí finský deník Eestinen.

Tyto informace přicházejí uprostřed cesty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po Evropě, během níž vyzval Spojené království a Evropskou unii, aby jeho zemi poslaly více zbraní, včetně stíhaček. Mezitím vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell prohlásil, že poskytne Kyjevu větší vojenskou podporu.

Sankce komplikují výrobu ruských tanků

Rusko mělo na začátku války odhadem 3 000 tanků a ve válce na Ukrajině přišlo o téměř polovinu z nich. Některé ruské tanky mají Achillovu patu – jediným zásahem do správného místa lze tank zničit. Navíc mnoho tanků není dobře udržováno, jak uvádí deník Watson.

Otázkou je, jestli Rusko dokáže vyrábět nové tanky dostatečně rychle. Kvůli sankcím budou možná muset nahradit senzory a elektroniku horšími alternativami – a množství, které mohou v krátkodobě vyrobit, je zlomkem toho, o co přijdou. Tyto materiální ztráty nejsou udržitelné.


Íránská továrna na drony v Jelabugě

V případě bojových dronů a raket je však situace zřejmě jiná. Ty jsou do Ruska dodávány mimo jiné z Íránu. Již před několika měsíci se objevily zvěsti, že Írán chce pomoci vybudovat výrobní zařízení na ruském území. Plánuje se výstavba továrny, která bude vyrábět 6 000 dronů podle íránských vzorů. Podle zprávy odletěla v lednu do Ruska íránská delegace, aby projednala podrobnosti, včetně umístění ve městě Jelabuga v oblasti Tartasatan.

Podle listu mají být tyto drony rychlejší a ztížit jejich zachycení ukrajinskou obranou. Rusko dosud používalo hlavně íránské bezpilotní letouny Shahed-136, které nesou jen málo výbušnin, ale při náletu na cíl způsobují značné škody. Některé z nich byly zřejmě použity při útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Watson, Eestinen