Z Ukrajiny má být vojenské centrum, představuje vizi Zelenskyj. Šéf NATO Jens Stoltenberg iniciativu podpořil

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil plány na rozšíření domácího obranného průmyslu země prostřednictvím partnerství se západními výrobci zbraní ve snaze zvýšit dodávky pro protiofenzívu proti Rusku, píše deník France24.

V projevu na zahájení Mezinárodního fóra obranného průmyslu Zelenskyj uvedl, že chce z ukrajinského obranného sektoru vytvořit „velké vojenské centrum“, kde by se vyrábělo a opravovalo vojenské vybavení a zbraně.

„Ukrajina se nachází v takové fázi obranného maratonu, kdy je velmi důležité jít dopředu bez ústupu. Výsledky z první linie jsou potřeba denně,“ řekl prezident manažerům zastupujícím více než 250 západních výrobců zbraní.

Zelenskyj uvedl, že jeho bezprostředními prioritami jsou protivzdušná obrana a odminování. Ukrajina rovněž usiluje o zvýšení domácí výroby raket, bezpilotních letounů a dělostřelecké munice.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že ukrajinští výrobci podepsali se zahraničními partnery asi 20 dohod o společné výrobě, výměně technologií nebo dodávkách komponentů pro výrobu dronů, obrněných vozidel a munice.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který během fóra promluvil prostřednictvím videopřenosu poté, co začátkem týdne navštívil Kyjev, iniciativu podpořil. Podle něj to bude pro ukrajinské společnosti důležitá příležitost k navázání nových partnerství s průmyslem v rámci celé aliance i mimo ni, píše deník The New York Times. „Čím silnější bude Ukrajina, tím blíže budeme k ukončení ruské agrese,“ dodal.

Ukrajinští představitelé považují rozvoj domácího obranného průmyslu za potenciální podporu ekonomiky země, která se v důsledku války v loňském roce zmenšila přibližně o třetinu.

Několik předních západních výrobců zbraní, včetně německé společnosti Rheinmetall a britské BAE Systems, již oznámilo plány na spolupráci s ukrajinskými výrobci.

Ukrajina vytvoří nové pobídky k přilákání západních investic do obrany a zřídí zvláštní fond, který bude prostřednictvím dividend ze státních obranných zdrojů a zisků z prodeje zabaveného ruského majetku podporovat vývoj nových technologií, uvedli představitelé.

„Bude to oboustranně výhodné partnerství. Myslím, že je vhodná doba a místo pro vytvoření velkého vojenského centra,“ řekl Zelenskyj během samostatného setkání s výrobci zbraní ze Spojených států, Velké Británie, Česka, Německa, Francie, Švédska a Turecka.

Nedávno jmenovaný ministr obrany Rustem Umerov uvedl, že Kyjev musí udělat vše pro to, aby se na Ukrajině vyráběly všechny potřebné vojenské služby a výrobky pro potřeby armády.

Zdroj: France24, The New York Times