Z obléhaného Náhorního Karabachu odjíždějí první konvoje zraněných a vysídlení civilisté

Přidat na Seznam.cz

Kornidzor, Arménie – V neděli opustily Náhorní Karabach první konvoje civilistů, kteří se vydali do Arménie po ázerbájdžánské vojenské ofenzivě, a to v souvislosti s rostoucím varováním, že by mohlo dojít k masovému exodu, píše deník Politico.

Premiér Nikol Pašinjan tvrdí, že obavy z „etnických čistek“ povedou k masovému exodu po porážce od ázerbájdžánských sil minulý týden.

Stovky etnických Arménů začaly prchat z Náhorního Karabachu poprvé od chvíle, kdy Ázerbájdžán zahájil ofenzívu s cílem převzít kontrolu nad tímto separatistickým územím, uvádí stanice Aljazeera.

Podle arménské vlády do nedělního večera přešlo z Ázerbájdžánu do Arménie 377 „násilně vysídlených osob“. Arménie prohlásila, že je připravena je přijmout po vojenském vítězství Ázerbájdžánu minulý týden v konfliktu, který se datuje od pádu Sovětského svazu.

Premiér Nikol Pašinjan v neděli uvedl, že očekává odchod asi 120 000 civilistů z oblasti na jižním Kavkaze do Arménie, protože nechtějí žít v části Ázerbájdžánu a obávají o svůj osud.

„Zvyšuje se pravděpodobnost, že Arméni z Náhorního Karabachu budou považovat vyhnání ze své vlasti za jediné východisko,“ řekl Pašinjan.

Arménie uvedla, že při vojenské operaci Ázerbájdžánu minulý týden zahynulo více než 200 lidí a 400 bylo zraněno.

Separatističtí bojovníci z Náhorního Karabachu – území mezinárodně uznaného jako součást Ázerbájdžánu, ale dříve spravovaného separatistickou republikou Arcach – byli ve středu po rozhodující 24hodinové vojenské operaci mnohem početnější ázerbájdžánské armády nuceni vyhlásit příměří.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek vyhlásil vítězství nad oblastí s tím, že je plně pod kontrolou Baku a myšlenka nezávislého Náhorního Karabachu definitivně odešla do historie.

Slíbil, že zajistí práva a bezpečnost Arménů žijících v regionu, ale roky nenávistných projevů a násilí mezi rivaly zanechaly hluboké jizvy. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, prohlásil, že Arméni, kteří jsou křesťané, mohou odejít, pokud chtějí.

Arménie vyzvala k okamžitému vyslání mise OSN, která by v Náhorním Karabachu dohlížela na dodržování lidských práv a bezpečnost. Arménské úřady uvedly, že do Náhorního Karabachu dorazilo asi 150 tun humanitární pomoci z Ruska a dalších 65 tun mouky, kterou dodal Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Náhorní Karabach, pro Armény známý jako Arcach, leží v oblasti, která se v průběhu staletí dostala pod nadvládu Peršanů, Turků, Rusů, Osmanů a Sovětů. Po pádu ruského impéria v roce 1917 si na něj činily nárok Ázerbájdžán i Arménie.

Zdroj: Politico.eu, Aljazeera