Vztahy mezi Českou republikou a Čínou jsou napjaté. A nejen kvůli plánované cestě předsedkyně Sněmovny Pekarové
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se rozhodla na konci března odletět na Tchaj-wan. Reaguje tak na pozvání z minulého roku a na dlouhou cestu nejede sama, informuje o tom server iDnes.cz.
Podle informací už je jasné, že se cesta uskuteční. Na cestu na Tchaj-wan se k ní přidají ale i delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O veškerých podrobnostech i samotné cestě i tématech, která chtějí probírat, byl obeznámen tamní ministr zahraničních věcí Joseph Wu.
„Pana ministra jsem ubezpečila, že systematická podpora partnerů, kteří dodržují lidská práva a ctí principy liberální demokracie, patří mezi priority naší parlamentní diplomacie. Jsem velmi ráda, že v tom po dlouhých letech poznamenaných vzájemnou nekoordinovaností budou konečně všichni čeští ústavní činitelé opět zajedno,“ cituje iDnes telefonát Pekarové Adamové.
Předsedkyně pozvánku podle Seznamzpravy.cz obdržela od předsedy tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna, který přijel do Česka na návštěvu. Zavzpomínala i na to, jak se bavili o demokratických hodnotách i o tom, jak obě země mají souseda, který tyto hodnoty neuznává.
Čína má jiný názor, Česko na černé listině
Zcela odlišný úhel pohledu na to má Čína, která demokratický Tchaj-wan považuje za svou část. Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning se nechala slyšet, že to vnímá jako vměšování se do vnitřcích záležitostí Číny. Markéta Pekarová Adamová si ale naopak vychvaluje společnou politiku s novým prezidentem, psala o tom i na svém facebookovém profilu.
Nedávno proběhl i telefonát mezi prezidentem Petrem Pavlem a Tchaj-wanem, o kterém mimo jiné informoval i zahraniční web Politico.eu. „Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Tsai Ing-wen. Poděkoval jsem jí za blahopřání a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv.“ Dohodli jsme se na posílení našeho partnerství,“ cituje ho stránka.
Horších vtahů mezi Českou republikou a Čínou si tak všímají i ve světě. Poukazují i na to, že společnost je rozdělená a postoj hlavy státu nevnímá jednotně. Čínští diplomaté se i snažili tomuto hovoru zabránit, ale marně. Momentálně je tedy na místě jedna důležitá otázka. Jakou reakci tyto akce naší vlády vyvolají, pokud i nadále budeme přehlížet fakt, že Čína nehodlá uznat Tchaj-wan jako samostatnou republiku.
Zdroj: idnes.cz, politico.eu, Seznamzpravy.cz, redakce, facebook