Vzácný protest proti čínskému prezidentovi, který kráčí vstříc doživotnímu mandátu

Přidat na Seznam.cz

Pár dní před nedělním začátkem historického sjezdu Komunistické strany Číny upoutal pozornost vzácný veřejný projev nesouhlasu s čínským autoritářem Si ťin-pchingem, který s nejvyšší pravděpodobností získá třetí funkční období a postaví se tak na roveň vládci Maovi.

Ve čtvrtek, jen tři dny před začátkem 20. sjezdu Komunistické strany Číny, se na sociálních sítích objevily fotografie a videa z vzácného protestu proti čínskému prezidentovi. Na mostu S´-tchung nad hlavní dopravní tepnou ve čtvrti Chaj-tian v Pekingu byly vyvěšeny dva transparenty namířené proti Si Ťin-pchingovi, který se na sjezdu chystá upevnit svou pozici.

Peking před komunistickým sjezdem zachvátila vlna frustrace kvůli přísným bezpečnostním opatřením v rámci nulové covidové politiky. Lidé, kteří se během nedávného státního svátku vydali na cesty, zjistili, že jim byl náhle změněn jejich online zdravotní kód a že se proto nemohou vrátit zpět. Ani ti, kterým se návrat zdařil, neměli vyhráno a museli zůstat v karanténě.

Jeden z transparentů vyzýval ke stávkám, bojkotu škol a odstranění prezidenta. „Chceme jídlo, ne PCR testy. Chceme svobodu, ne lockdown. Chceme respekt, ne lži. Chceme reformy, ne kulturní revoluci. Chceme hlasování, ne vůdce. Chceme být občany, ne otroky,“ stálo na druhém.

Fyzický protest na mostě byl brzy potlačen čínskou policií. Transparenty zmizely, policisté v ulicích vyslýchali chodce, úřady popřely, že by v okolí došlo k něčemu neobvyklému.

Čínští cenzoři následně rychle odstranili všechny příspěvky obsahující slova „Peking“, „Chaj-tian“ nebo „most“ z čínských sociálních sítí Weibo a WeChat. Ojedinělý protest v politicky citlivé chvíli ale upoutal pozornost a lidé na něj začali odkazovat hastagem „Viděl jsem to“, než byl také zablokován.

„Viděl jsem to, všichni jsme to viděli,“ stálo v jednom příspěvku.

Zdroj: BBC, The Guardian