Výbuchy na krymském mostě má na svědomí ukrajinské námořnictvo a tajná služba SBU

Přidat na Seznam.cz

Série výbuchů na Krymském mostě, který spojuje nelegálně anektovaný Krymský poloostrov s pevninským Ruskem, vystupňovala napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Incidenty vyvolaly obvinění na obou stranách a ještě více zdůraznily narušenost vztahů mezi oběma národy.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) na svých oficiálních účtech na sociálních sítích zveřejnila báseň s názvem „Slavíku, bratře, most zase usnul“ spolu s prohlášením „PS Hudba je lidová. Slova – SBU.“ Tato poetická reakce byla ozvěnou podobné reakce SBU po předchozím výbuchu na mostě. Někteří považují tyto poetické výměny názorů za možný náznak zapojení ukrajinských speciálních služeb do incidentů.

Výbuchy, si vyžádaly životy dvou osob, muže a ženy, což dále vyostřilo vážnost situace, uvádí deník iDnes.cz. Tato nešťastná úmrtí slouží jako chmurná připomínka hlubokých důsledků, které mohou mít konflikty a akty agrese na lidské životy.

Zdroj z ukrajinské služby SBU v rozhovoru pro BBC prohlásil, že noční útok na Krymský most byl společnou operací ukrajinského námořnictva a SBU. Podle tohoto zdroje se na útoku podílely dálkově ovládané pozemní drony. Ačkoli nebyly poskytnuty konkrétní podrobnosti, zdroj se zmínil o náročnosti dosažení mostu, ale nakonec se to podařilo. Šéf ruského anektovaného krymského parlamentu Volodymyr Konstantinov obratem obvinil Ukrajinu a za viníka útoku označil „teroristický režim v Kyjevě“.

Ruskojazyčná verze BBC News uvedla, že provoz na Krymském mostě byl kvůli mimořádné situaci způsobené výbuchy zastaven. Na sociálních sítích se objevily zprávy o dvou explozích, které způsobily značné dopravní zácpy u vjezdů na most. Na Telegramu kolovaly snímky poškozené vozovky, které sdílel zpravodajský kanál Baza. Ruské ministerstvo dopravy přiznalo poškození vozovky, ale upřesnilo, že mostní pilíře nebyly zasaženy.

RBK-Ukrajina s odvoláním na anonymní zdroje tvrdila, že noční útok na Krymský most byl skutečně speciální operací provedenou ukrajinským námořnictvem a tajnou službou SBU. Zpráva uvedla, že při útoku byla využita dálkově ovládaná hladinová plavidla, kterým se nakonec podařilo most zasáhnout navzdory souvisejícím výzvám. SBU na incident reagovala vydáním rýmovaného kupletu, který označila za „lidovou hudbu, text SBU“. Zajímavé je, že k podobnému incidentu s básnickou reakcí došlo po předchozím útoku na most v loňském roce.

V souvislosti s tímto incidentem se objevily různé pohledy. Mluvčí Jižního velení ukrajinských ozbrojených sil Natalija Humeňuková naznačila, že výbuchy mohly být provokací ze strany Ruska. Podobné provokace označila za typický prostředek okupačních orgánů na Krymu a agresorské země k vytváření problémů. V reakci na to zřídil gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv operační štáb, který má pomoci lidem uvízlým v dopravě. Ruské ministerstvo dopravy doporučilo občanům cestovat na Krym nebo z Krymu přes okupovaná frontová území na „pevninské“ Ukrajině, která ruští představitelé označují jako „nově anektované regiony“.

Zdroj: iDnes.cz, BBC News