Vojenskou základnu v Německu změnili na obrovský tábor pro uprchlíky z Afghánistánu

Přidat na Seznam.cz

Do německého Ramsteinu, na největší americkou vojenskou základnu mimo území Spojených států, bylo od začátku evakuace z letiště v Kábulu převezeno přibližně 34 tisíc afghánských spolupracovníků spojeneckých vojsk a jejich rodinných příslušníků, píše portál Exxpress.

Letecká základna Ramstein na západě Německa je od 20. srpna americkým centrem pro uprchlíky z Afghánistánu. O jejich osud se zde společně starají příslušníci amerického letectva, armády a stovky dobrovolníků.

Po přistání na základně musí všichni z evakuačních letadel na povinnou zdravotní prohlídku. Mnozí jsou dehydratovaní, někteří byli zraněni. Od začátku evakuace se už přímo na základně v Ramsteinu narodilo několik dětí.

Během dne je tábor smíšený, na noc jsou muži a ženy a děti oddělení. Zatímco ženy s dětmi mají k dispozici letecké hangáry, muži spí ve 350 velkých vojenských stanech, které vojáci postavili. Na pořádek uvnitř základny, která se přeměnila na humanitární tábor, dohlížejí ozbrojené hlídky. Na místě působí i americký Červený kříž.

Evakuovali přibližně 123 tisíc lidí z Afghánistánu

Spojené státy se po dvaceti letech působení v Afghánistánu rozhodli ze země stáhnout. Během několika týdnů moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. USA stanovili jako nejzazší termín pro odchod svých vojsk 31. srpna, většina spojeneckých vojsk se chtěla stáhnout před odjezdem Američanů a své evakuační operace již ukončila.

USA a jejich spojenci evakuovali z Afghánistánu přibližně 123 tisíc lidí, kteří se obávali pronásledování ze strany Tálibánu. Washington přiznal, že mnoho lidí z této asijské země nestihlo uprchnout, Tálibán se však údajně zavázal, že jim umožní odejít.

Zdroj: Exxpress