Vláda rozhodla: Pohřebné vám v roce 2025 ušetří tisíce. Kdo na něj dosáhne a jak si zažádat?
Pohřebné je finanční pomocí pro ty, kdo museli finančně zařídit pohřeb blízké osoby. Rok 2025 přinesl nemalé změny. O několik tisíc korun si může zažádat téměř každý, kdo obřad uhradil.
Smrt je běžnou součástí našich životů. A tak se téměř každý z nás někdy potká se situací, že mu zemře blízká osoba. V takovém případě je nutné vypravit pohřeb. Při výběru pohřební služby se orientujte podle ceny i sídla společnosti. Vybrat je nutné typ pohřbu. A sice buď kremaci nebo pohřeb do hrobu. Součástí pohřbu může a nemusí být obřad. Ideální je mít tyto informace předem od nebožtíka zjištěné. Ne vždy se to ale povede. Snažte se tak co nejvíce myslet na jeho přání a na to, jaký byl.

Po pohřbu vás čeká zařizování na několika úřadech
I v této těžké době je nutné myslet na nespočet administrativních záležitostí. Abyste se mohli pustit do všech administrativních úkonů, je nutné opatřit si úmrtní list. Ten vystavuje například lékař nebo pohřební služba. Informaci o úmrtí následně, již s vystaveným dokumentem, musíte předat matrice, zdravotní pojišťovně, sociální správě a dalším úřadům.
Nezapomeňte zjistit také pohledávky a závazky nebožtíka a vyřízení dědictví u notáře. V případě, že po nebožtíkovi zůstali děti, je nutné zařídit výživné. Následně je také na místě zrušit bankovní účty, telefonní konta a služby u jiných poskytovatelů.
Pohřebné přispěje na náklady spojené s pohřbem
Aby celý proces pohřbu nebyl tolik finančně náklady, lze stát požádat o příspěvek. Pohřebné je státní finanční pomocí osobě nebo osobám, které jsou pozůstalými po zemřelém. Aby mohlo dojít k uplatnění nároku na tuto finanční pomoc, musí být splněny určité podmínky. Vyplacené pohřebné má být využito na krytí nákladů spojených s pohřbem. Jedná se o jednorázovou dávku, která je zpravidla vyplacena blízkým příbuzným zesnulého. Kromě státu může tuto částku vyplatit i pojišťovna. Takový nárok lze uplatnit v případě, že měl nebožtík sjednané životní pojištění.
O pohřebné dle zákona může požádat jakýkoliv blízký člověk, který organizoval pohřeb zesnulého. Pohřebné může být vyplaceno pouze v několika situacích. A sice ve chvíli, kdy měl zesnulý nárok na dávky důchodového pojištění, nebo měl uzavřeno pojištění, či mu byly vypláceny podpora v nezaměstnanosti nebo dávky z nemocenského pojištění. Již několik let je výše pohřebného 5 000 Kč. A to i přesto, že došlo k inflaci a hodnota peněz se od roku 2006, kdy byla tato výše stanovena, změnila k nepoznání.

Žádost lze odeslat online nebo vyplnit na úřadu
Zažádat o pohřebné lze několika různými způsoby. Možností je odeslání žádosti o pohřebné e-mailem nebo datovou schránkou na Úřad práce. Úřad lze navštívit také osobně. Mezi doklady, které je nutné předložit patří úmrtní list, doklad o organizaci pohřbu, v některých případech i doklad o potvrzení vztahu k zemřelému a doklad o nároku důchodu, pokud byl zemřelý důchodcem.
Pohřebné náleží také osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřené osobě. Tou se rozumí nezaopatřené dítě do věku 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání nebo se nemůže soustavně připravovat či vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz. Pohřebné náleží i té osobě, která vypravila pohřeb rodiči nezaopatřeného dítěte. Tato osoba ale musí mít na území České republiky trvalý pobyt. Zároveň může jít o blízkou osobu, rodinného příslušníka nebo druha či družku. Vždy se ale jedná o osobu, která pohřeb financovala.
I když výše pohřebného není nijak extrémně vysokou částku, vyplatí se o ni, v případě finančních problémů požádat. Stačí vyplnit pár dokumentů a peníze vám do pár týdnů přijdou na bankovní účet.
Zdroje: Uradprace, MPSV, Pruvodce.gov.cz